RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W hołdzie powstańcom piloci namalowali na niebie znak „Kotwicy”

Cztery samoloty narysowały za pomocą parafiny dwie kotwice – znaki Polski Walczącej (fot. tvp info)

W hołdzie powstańcom warszawskim piloci z Orlen Grupy Akrobacyjnej Żelazny namalowali na nadwiślańskim niebie dwie kotwice – symbole Polski Walczącej. Prezes grupy płk. Krzysztof „Szopa” Szopiński wyjaśnił, że pokaz z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odbył się z inicjatywy prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

Polonia w Niemczech oddaje hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

Polacy mieszkający w Niemczech także oddają hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego odbędzie się pokaz...

zobacz więcej

– Wraz z Orlenem chcieliśmy oddać hołd powstańcom warszawskim – podkreślił Szopiński.

Pokaz odbył się nad Wisłą nad Mostem Poniatowskiego. O godz. 17:00 cztery samoloty narysowały za pomocą parafiny dwie kotwice – znaki Polski Walczącej. Potem piloci wykonali przelot nad Wisłą.

Za sterami maszyn siedzieli – prowadzący Wojciech Krupa, lewoskrzydłowy Paweł Antkowiak, prawoskrzydłowy Wojciech Muszyński oraz zamykający Piotr Haberland. Szopiński wyjaśnił, że malowanie kotwic rozpoczęło się z wysokości ok. 1200 metrów, a zakończyło na ok. 600 metrach. W czasie pikowania samoloty rozpędziły się do około 300 km/h.

Grupa Akrobacyjna Żelazny jest największą i najdłużej działającą cywilną grupą akrobacyjną w historii polskiego lotnictwa. Jej historia sięga końca lat 90. i rozpoczyna się w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej w Przylepie koło Zielonej Góry. Jej inicjatorami byli prezes AZL Andrzej Kraszewski, dyrektor AZL Lech Marchelewski, pilot cywilny – akrobata Sebastian Chrząszcz i wojskowy pilot-oblatywacz oraz akrobata Wojciech Krupa. Oficjalne treningi grupa rozpoczęła w sezonie lotniczym 2000 roku.

źródło:

Zobacz więcej