RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje powstaniec Józef Wiłkomirski „Szłom”

Miał 94 lata, zmarł w dniu 76. rocznicy Powstania Warszawskiego (fot.1944.pl)

W wieku 94 lat zmarł Józef Wiłkomirski „Szłom”, uczestnik Powstania Warszawskiego, artysta. O śmierci powstańca poinformował prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Premier: Powstanie Warszawskie było okupionym ogromną daniną krwi wyzwoleniem spod ludobójczej okupacji

Powstanie Warszawskie było bohaterskim, okupionym ogromną daniną krwi wyzwoleniem spod ludobójczej okupacji dużej części polskiej stolicy; dowodem...

zobacz więcej

Józef Wiłkomirski urodziły się 15 maja 1926 r. w Kaliszu. Przed wojną uczęszczał do Konserwatorium Muzyczne Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej w Łodzi, a podczas okupacji kontynuował naukę gry na wiolonczeli. Wiłkomirski brał udział w Powstaniu Warszawskim; był więźniem stalagu Sandbostel.

Po wojnie studiował w Łodzi historię i archeologię oraz dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w tym mieście; później również w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.

Wiłkomirski grał m.in. w orkiestrach Filharmonii Łódzkiej oraz Opery Warszawskiej; był dyrygentem w Państwowej Filharmonii w Krakowie, Zespole Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze" czy Państwowej Filharmonii w Poznaniu. W latach 1957-1971 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Filharmonii w Szczecinie. W 1978 r. stworzył Filharmonię Sudecką w Wałbrzychu i był dyrektorem tej instytucji do 2005 r.

W trakcie swojej bogatej kariery artystycznej Wiłkomirski, obok występów w filharmoniach krajowych, Wiłkomirski koncertował również za granicą - łącznie w ponad 20 krajach Europy, Ameryki i Azji. Od końca lat 60. XX w. zajmował się również komponowaniem, a jego utwory były wykonywane w Polsce i 14 krajach na świecie. Wiłkomirski był też publicystą oraz działaczem samorządowym.

Wśród wielu odznaczeń, dyrygent i kompozytor został uhonorowywany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

źródło:
Zobacz więcej