RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Historyk: Niemcy, którzy weszli do Polski w 1939 r. byli wychowani na antypolonizmie

Niemieccy żołnierze w Warszawie, wrzesień 1939 r. ( U.S. National Archives/via REUTERS)

Niemcy, którzy przyszli na ziemie polskie we wrześniu 1939 r., to było już nowe pokolenie. Było to pokolenie wychowane na antypolonizmie Republiki Weimarskiej. (…) To przekonanie, że fakt istnienia niepodległego państwa polskiego jest ujmą na niemieckim honorze było niestety powszechne w społeczeństwie niemieckim po 1918 r. i tak na przykład konstruowano podręczniki do historii – powiedział w Polskim Radiu historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.

„Za jednego Niemca stu Polaków”. Esesmani spalili żywcem w stodole ponad tysiąc osób

Stosowano taki komunikat podprogowy: „litość wykluczyć z serca”. Polaków traktowano jak podludzi, co udzielało się nawet osobom wykształconym i...

zobacz więcej

Rozmówca Polskiego Radia podkreślił, że Niemcy, którzy zaatakowali II RP, byli zupełni inni niż ci zapamiętani przez Polaków z czasów I wojny światowej. Dodał, że demokratyczne, republikańskie Niemcy wychowały pokolenie tych, którzy „przyszli w nienawiści do Polski i polskości w czasie II wojny światowej”.

Prof. Kucharczyk podkreślił, że antypolonizm nie był w społeczeństwie niemieckim tamtego okresu postawą marginalną. – To nie były jakieś wąskie kręgi nacjonalistów, czy narodowych socjalistów, którzy jeszcze w Republice Weimarskiej byli przez długie lata marginesem. To był mainstream, to był polityczny główny nurt – powiedział historyk.

Przyznał jednocześnie, że w ostatnich latach zwiększyła się w Niemczech wiedza o Powstaniu Warszawskim. Ocenił, że jest to przede wszystkim „zasługa polskich wysiłków na rzecz jej upowszechniania”.

źródło:
Zobacz więcej