RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Marsz Powstania Warszawskiego ruszył z ronda Romana Dmowskiego

Z centrum stolicy marsz przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich (fot. portal tvp.info)
Z centrum stolicy marsz przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich (fot. portal tvp.info)

O godz. 17:20 z ronda Romana Dmowskiego wyruszył IX Marsz Powstania Warszawskiego zorganizowany przez środowiska narodowe. Demonstranci zamierzają przejść przed pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich.

W stolicy uczczono Godzinę „W”

Warszawa oddała hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. O godz. 17 uczczono Godzinę „W”, o której 76 lat temu wybuchło Powstanie. Jak co roku...

zobacz więcej

Tłumy mieszkańców stolicy zaczęły się gromadzić na rondzie Dmowskiego na pół godziny przed „godziną W”. Część przyszła z biało-czerwonymi flagami – na niektórych był symbol Armii Krajowej lub znak „kotwicy” – z opaskami z symbolem Polski Walczącej i w koszulkach upamiętniających Powstanie Warszawskie.

Gęsty, biało-czerwony dym z rac spowił centrum Warszawy tuż przed godz. 17. Zgromadzeni na rondzie Dmowskiego uczcili „godzinę W” minutą ciszy. Po niej odśpiewali Hymn – Mazurka Dąbrowskiego, skandowali „Cześć i chwała bohaterom”. Do zebranych przemawiali m.in. poseł Konfederacji, prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki oraz prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

Tegoroczny marsz został w tym roku zorganizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości oraz Roty Marszu Niepodległości pod hasłem „Niemieckie zbrodnie nierozliczone”.

Elżbieta Witek: Przekazywanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim pokoleniom jest bardzo ważne

Codziennie, powoli odchodzą od nas powstańcy warszawscy, dlatego przekazywanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim następnym pokoleniom jest takie ważne...

zobacz więcej

Demonstranci idą przez Aleje Jerozolimskie, a następnie przejdą Nowym Światem do placu Krasińskich przed Pomnik Powstania Warszawskiego. Uczestnicy pochodu wznoszą okrzyki: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Uczestnicy marszu niosą transparenty z napisami: „Niemieckie zbrodnie nierozliczone”, „Stop totalitaryzmem”, „Normalna rodzina – silna Polska” i „Ruch Narodowy”.

76 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, trwającej od września 1939 r.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Zaledwie co czwarty z nich mógł liczyć na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK podpisali z Niemcami układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej