RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nie przyszliśmy tu płakać”. Hołd powstańcom warszawskim przed pomnikiem Gloria Victis

Przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach w godzinę „W” przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także weterani i mieszkańcy miasta oddali hołd powstańcom warszawskim.

W stolicy uczczono Godzinę „W”

Warszawa oddała hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. O godz. 17 uczczono Godzinę „W”, o której 76 lat temu wybuchło Powstanie. Jak co roku...

zobacz więcej

O godz. 17, o której 1 sierpnia 1944 roku, 76 lata temu rozpoczął się w Warszawie zryw powstańczy - przed pomnikiem Gloria Victis zawyły syreny. Zgromadzeni stali na baczność, następnie minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i hejnał Warszawy. Następnie złożono wieńce.

Modlitwę w intencji poległych poprowadził biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który wskazywał, że „nie przyszliśmy na powstańczy cmentarz, aby płakać”.

– Tu, w tym świętym miejscu, gdzie spoczywają doczesne szczątki córek i synów nieujarzmionego miasta, chcemy otrzeć nasze łzy. Chcemy wyśpiewać Bogu pieśń wdzięczności za tych, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje zdrowie i życie – mówił ordynariusz wojskowy.

– U stóp pomnika Gloria Victis oddajemy cześć pokonanym, ale nie zwyciężonym. Dla kolejnych pokoleń Polaków ich postawa była i nadal pozostaje źródłem mocy i wzorem do zdecydowanego działania w słusznej sprawie: w obronie wolności i godności każdego człowieka – przypomniał bp Guzdek.

Hierarcha wyraził przekonanie, że „Warszawa została zburzona, lecz nie zniszczona”. – Wierność fundamentalnym wartościom, powstańczy duch i determinacja sprawiły, że stolica odrodziła się jak feniks z popiołów – podkreślił.

- Wszechmogący i miłosierny Boże spraw, aby Ci, którzy polegli w walkach ulicznych i pod gruzami walących się domów, zostali przyjęci do domu Ojca. Żyjących bohaterów Powstania Warszawskiego obdarz zdrowiem, aby jak najdłużej mogli świadczyć o potędze miłości Boga i Ojczyzny, która jest silniejsza niż śmierć. Udziel nam wszystkim daru pokoju, zgody i solidarności w budowaniu naszego dziś z myślą o tym, co będzie jutro i pojutrze – modlił się ordynariusz polowy.

Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis stanowią kulminacyjny punkt obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Monument postawiono w miejscu, gdzie chowano ekshumowane w pierwszych latach po wojnie prochy żołnierzy Armii Krajowej poległych w stolicy.

Wzięli w nich udział również m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i Włodzimierz Czarzasty oraz prezes PIS Jarosław Kaczyński.

źródło:
Zobacz więcej