RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Elżbieta Witek: Przekazywanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim pokoleniom jest bardzo ważne

Elżbieta Witek wraz z prezydium Sejmu złożyła w sobotę wieniec przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przed Sejmem (fot. PAP/Rafał Guz)
Elżbieta Witek wraz z prezydium Sejmu złożyła w sobotę wieniec przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przed Sejmem (fot. PAP/Rafał Guz)

Codziennie, powoli odchodzą od nas powstańcy warszawscy, dlatego przekazywanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim następnym pokoleniom jest takie ważne – podkreśliła w sobotę, w 76. rocznicę wybuchu zrywu w stolicy, marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Gdy wybuchło powstanie leżał chory w łóżku. „Natychmiast ozdrowiałem”

W czasie Powstania Warszawskiego podporucznik Józef Polak ps. "Tumry" miał 21 lat. Gdy wybuchło powstanie cierpiał z powodu chorych zatok. Leżał w...

zobacz więcej

Zwróciła uwagę, że codziennie, właściwie każdego dnia powoli odchodzą od nas powstańcy warszawscy.

– Stąd to przekazywanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim następnym pokoleniom, młodym pokoleniom jest takie ważne – podkreśliła.

– Ci (powstańcy), którzy wciąż żyją, ze wzruszeniem mówią o tym, że cieszą się, że młode pokolenie pamięta, że te ich przeżycia z 1944 roku – trudne, wyjątkowo ciężkie, tragiczne nie poszły na marne, że to powstanie było bardzo ważne. To był sygnał do tego, że do ostatniej kropli krwi Polacy chcą bronić niepodległości – mówiła Witek.

Dodała, że po wojnie Polska znalazła się pod komunistycznym reżimem, ale dzisiaj – jak wskazywała – powstańcy mówią, że dożyli nareszcie wolnej, niepodległej Polski.

– A powstanie 1 sierpnia 1944 roku było jedną z cegiełek budowania tej prawdziwie wolnej, suwerennej i niepodległej Polski – podkreśliła marszałek Sejmu.

Był najmłodszym powstańcem. Po wojnie został cenionym zegarmistrzem

Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, Jerzy Grzelak ps. Pilot miał zaledwie 9 lat. Był tym samym najmłodszym znanym z nazwiska uczestnikiem...

zobacz więcej

Witek wraz z prezydium Sejmu złożyła w sobotę wieniec przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przed Sejmem. Kwiaty złożyli tam też m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, reprezentująca prezydenta Andrzeja Dudę szefowa jego kancelarii Halina Szymańska, członkowie rządu, władze Warszawy i kibice Legii Warszawa.

Delegacja Sejmu z marszałek Witek złożyła też kwiaty przed pomnikiem dowódcy AK gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz pod dzwonem dowódcy Powstania Warszawskiego gen. bryg. Antoniego Chruściela "Montera" w muzeum Powstania Warszawskiego.

Witek rozmawiała z dziennikarzami w muzeum Powstania.

źródło:

Zobacz więcej