RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Płoną znicze na grobach powstańców na Powązkach Wojskowych

„Znam ich wszystkich. Nie wystarczyłoby nawet gdybym kupiła trzysta świeczek”. (fot. PAP/Marcin Kmieciński)
„Znam ich wszystkich. Nie wystarczyłoby nawet gdybym kupiła trzysta świeczek”. (fot. PAP/Marcin Kmieciński)

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczęła się ceremonia składania kwiatów na grobie dowódcy Powstania Warszawskiego generała Antoniego Chruściela „Montera”. Uroczystość jest częścią obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Warszawiacy i goście z innych części kraju od rana na grobach powstańców zapalają znicze i składają kwiaty oddając hołd bohaterom stolicy.

Wcale nie w stolicy. Najstarsza kapliczka poświęcona powstańcom warszawskim jest na Mazurach

W Dąbrównie w powiecie ostródzkim na Mazurach znajduje się najstarsza w Polsce kapliczka poświęcona powstańcom warszawskim. 1 sierpnia po południu,...

zobacz więcej

– Wyjątkowe miejsce, wyjątkowa rocznica, powinienem tutaj być. – znam każdego z nich. Kupuję zawsze dwadzieścia świeczek, ale nawet gdybym kupiła trzysta, to nie zapaliłabym wszystkim. Tu po prostu trzeba być – Każdy tu przychodzi z potrzeby serca. Chcemy pamiętać, chcemy oddać hołd tym, którzy oddali życie. To jest nasze zadanie: trwać przy nich. – To jest takie miejsce, gdzie człowiek najbardziej podniośle patrzy na to, że oni oddali za nas życie. Trzeba oddać im hołd. My, harcerze hufca ZHP Tomaszów Maz, przyjeżdżamy tu co roku – mówili nawiedzający w tym dniu cmentarz.

Jak co roku w godzinę „W” zawyły syreny, a mieszkańcy Warszawy zatrzymali się w hołdzie bohaterom stolicy.

1 sierpnia 1944 roku, o 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie, które było próbą wyzwolenia stolicy spod okupacji niemieckiej, przez żołnierzy Armii Krajowej.

źródło:
Zobacz więcej