RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wracają wspomnienia z tamtych czasów”. Powstańcy o upamiętnieniu wybuchu PW

Pod pomnikiem Stefana Roweckiego „Grota” złożono kwiaty w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (fot. PAP/Mateusz Marek)

Pod pomnikiem Stefana Roweckiego „Grota” złożono kwiaty w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystości wzięli udział powstańcy warszawscy, którzy mówili, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest dla nich bardzo ważna.

Wspomnienia z Powstania Warszawskiego. Czekamy też na zdjęcia

W sobotę 1 sierpnia przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców...

zobacz więcej

– Wracają wspomnienia z tamtych czasów no i zadowolenie, że jakoś inni też pamiętają. Bo nie zawsze tak było, że się te uroczystości obchodziło i się pamiętało o nich. Ale teraz przynajmniej możemy. Przyjemnie, że młodzież pamięta. To jest ważne – powiedział Polskiemu Radiu Tadeusz Jarosz pseudonim „Topacz”, zastępca przewodniczącego stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej major Leszek Żukowski mówił, że obecność weteranów podczas uroczystości to nie tylko uczczenie pamięci poległych, ale również ostrzeżenie.

– Pamiętamy o tamtych dniach i pamiętamy o tych wydarzeniach, dlatego, że nie jest prawdą to, że historia się nie powtarza. I działamy jako ostrzeżenie przed lekkomyślnością, jaka mogłaby, bo ja nie mówię że wystąpi, tylko jak mogłaby wystąpić w przyszłości – mówił Leszek Żukowski.

Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczne obchody są skromniejsze, a uczestnicy noszą maseczki.

źródło:
Zobacz więcej