RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceminister: Niemcy zniszczyli Warszawę. Do dziś nie zapłacili

Powstanie Warszawskie. Janusz Kowalski przypomina o rachunku krzywd (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

1 sierpnia, jak co roku, wraca temat reparacji. Wiceminister Janusz Kowalski zaznaczył, że straty wyrządzone przez Niemców oszacowano na minimum 45 mld dolarów. Podkreślił, że mimo upływu lat i wielu pozytywnych gestów, Berlin nie zapłacił jednak za wyrządzone krzywdy.

Premier: Powstanie Warszawskie było okupionym ogromną daniną krwi wyzwoleniem spod ludobójczej okupacji

Powstanie Warszawskie było bohaterskim, okupionym ogromną daniną krwi wyzwoleniem spod ludobójczej okupacji dużej części polskiej stolicy; dowodem...

zobacz więcej

Ambasada Niemiec w Warszawie opuściła flagi do połowy masztu. „Na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością stolicy podczas Powstania Warszawskiego” - poinformowała w sobotę, w 76. rocznicę wybuchu powstania placówka dyplomatyczna.

Wpis udostępnił w sieci wiceminister resortu aktywów państwowych Janusz Kowalski. „Niemcy zniszczyli Warszawę. Wymordowali setki tysięcy jej mieszkańców” - napisał polityk Solidarnej Polski. Jak dodał, dzieła zniszczenia miasta dokonał później sowiecki okupant.

„W 2004 roku oszacowano straty materialne stolicy na 45 mld dolarów! Do dziś Niemcy nie zapłacili Polsce reparacji, do dziś nie zapłacili za zniszczenie Warszawy” – napisał Kowalski.

Przywołał tym samym szacunki, których dokonano 16 lat temu na polecenie ówczesnego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego.

Reparacje od Niemiec? „To wielki przełom. Widać go w niemieckiej prasie”

Poseł Zielonych Manuel Sarrazin przedstawił propozycję ws. reparacji dla Polski. – W niemieckich mediach temat nagle jest komentowany w czołowych...

zobacz więcej

Polityk Prawa i Sprawiedliwości już wtedy apelował o konkretne analizy i wystawienie Niemcom rachunku za zniszczenie stolicy. – Jeśli zawisną w sądach sprawy dotyczące odszkodowań wobec Polaków w ramach powiernictwa pruskiego, to my rozpoczniemy operacje związane z podobnymi roszczeniami wobec Niemców – podkreślał.

Temat reparacji od lat wraca jak bumerang. Ostatnio przywołał go nawet niemiecki poseł Zielonych Manuel Sarrazin, który przedstawił swoją propozycję w tej sprawie. Sugerował stworzenie dwóch nowych funduszy dla ofiar wojny i okupacji. Z jednego wypłacane byłyby środki pokrywające koszty opieki medycznej ofiar, drugi byłby przeznaczony dla tych ofiar i ich dzieci, które były dotąd pominięte w wypłatach odszkodowań. Kolejne pieniądze miały by trafić do najbardziej poszkodowanych miejscowości oraz instytucji wspierających polską kulturę.

– Byłoby bardzo dobrze, gdybyśmy jak najszybciej mogli uruchomić fundusz pomocy dla tych ludzi – komentował w rozmowie z portalem tvp.info poseł Arkadiusz Mularczyk.

źródło:
Zobacz więcej