RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lech Kaczyński zostanie upamiętniony na banknocie NBP

W 2005 r. został wybrany na urząd Prezydenta RP. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Prezydent Lech Kaczyński, który tragicznie zginął w katastrofie samolotu TU-154M pod Smoleńskiem w 2010 roku zostanie uwieczniony na banknocie kolekcjonerskim. NBP planuje jego emisję w przyszłym roku.

„Gwiazda Polski”. Zapomniana narodowa historia kosmiczna #PolskaToWiecej

„Gwiazda Polski” – tak nazwano polski balon, który w 1938 roku miał pobić rekord wysokości lotu i jako pierwszy na świecie znaleźć się w warstwach...

zobacz więcej

Planowana wartość nominalna banknotu ma wynosić 20 złotych, a termin jego wejścia do obiegu to listopad 2021 roku. Szacunkowa wielkość emisji wyniesie do 60 tys. sztuk.

Podczas jego kadencji  w lipcu 2004 roku otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy. Lech Kaczyński był jednym z sygnatariuszy umowy dotyczącej finansowania budowy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

W 2005 r. został wybrany na urząd Prezydenta RP. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, którym udawał się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej; wraz z nim zginęła jego żona i 94 pasażerów, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.

źródło:
Zobacz więcej