RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Aresztowano lidera sekty powiązanej z epidemią koronawirusa

Lider południowokoreańskiej sekty Kościoła Jezusa Shincheonji został aresztowany (fot. REUTERS/Heo Ran)
Lider południowokoreańskiej sekty Kościoła Jezusa Shincheonji został aresztowany (fot. REUTERS/Heo Ran)

Władze Korei Płd. aresztowały w sobotę przywódcę sekty, która stanowiła centrum największego ogniska Covid-19 w kraju. 89-letni Li Man Hi jest podejrzany o zatajenie kluczowych informacji potrzebnych do śledzenia kontaktów osób zakażonych i inne przestępstwa.

Kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o kolejnych 658 potwierdzonych badaniami przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To najwyższa od...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Nabożeństwa Kościoła Chrystusa Shincheonji (Nowego Nieba i Ziemi) wiązane są z ponad 5,2 tys. zakażeń, czyli ok. 36 proc. wszystkich infekcji odnotowanych w Korei Płd. od początku epidemii.

Według prokuratorów Li w zmowie z innymi przywódcami sekty zataił przed władzami istotne informacje, gdy w lutym koronawirus na dużą skalę szerzył się wśród ponad 200 tys. wyznawców. Miał również systematycznie podejmować próby niszczenia materiału dowodowego.

Li jest również podejrzany o defraudację 5,6 mld wonów (4,7 mln USD) z funduszy swojej grupy i organizację nieautoryzowanych wydarzeń religijnych w latach 2015-2019 – podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Założyciel ruchu Shincheonji, uznawany przez wyznawców za proroka, publicznie przepraszał wcześniej za to, że jego grupa przyczyniła się do rozwoju epidemii w kraju. „Nie chcieliśmy tego, ale wiele osób zostało zakażonych” – mówił. Sekta zaprzeczała jednak ukrywaniu informacji przed władzami.

źródło:

Zobacz więcej