RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trump ogłosił swoją decyzję. „TikTok zostanie zablokowany”

TikTok ma problemy. Donald Trump nie chce aplikacji w USA (fot. Getty Images)
TikTok ma problemy. Donald Trump nie chce aplikacji w USA (fot. Getty Images)

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że zablokuje w Stanach Zjednoczonych zyskującą na popularności aplikację TikTok. Od dawna spekulowano, że stworzony przez chińczyków serwis może być wykorzystywany do działań wywiadu w Pekinie. Światowa prasa dodawała, że moderatorzy platformy dopuszczają się cenzury niektórych treści, a część rządów podejmowała decyzje o blokadzie aplikacji na terenie swoich państw.

„Memiarze mogą czuć się bezpieczni”. Premier dementuje fejka o nowych przepisach

Zapewniam, że wszyscy memiarze mogą czuć się bezpieczni – poinformował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Zdementował w ten sposób fake...

zobacz więcej

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że zablokuje w Stanach Zjednoczonych zyskującą na popularności aplikację TikTok. Amerykańskie władze obawiają się, że serwis może być narzędziem, z którego korzysta chiński wywiad.

Władze w ostatnich tygodniach twierdziły, że popularna platforma może być wykorzystywana przez Pekin w wojnie cybernetycznej, ale jej właściciel zaprzeczał jakimkolwiek powiązaniom z chińskim rządem. We wcześniejszych medialnych doniesieniach spekulowano nie o zakazie, a o warunku oddzielenia funkcjonowania aplikacji w USA od jej właściciela – chińskiej spółki ByteDance. Miałoby się to odbyć poprzez wymuszoną sprzedaż platformy.

– Tak długo jak TikTok budzi wątpliwości, będzie zakazany w Stanach Zjednoczonych – powiedział prezydent Trump. Dodał, że działania podejmie dzisiaj, korzystając z nadzwyczajnych uprawnień gospodarczych lub rozporządzenia wykonawczego. Część prawników ma wątpliwości, czy takie kroki Donalda Trumpa będą skuteczne.

Jest pomysł zakazania TikToka. „Rozważamy takie kroki”

Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie zakazu używania chińskich aplikacji internetowych, w tym popularnego TikToka – oświadczył Mike Pompeo. W...

zobacz więcej

– Nie jesteśmy polityczni, nie akceptujemy reklam politycznych i nie mamy politycznego programu. Naszym jedynym celem jest pozostanie żywą, dynamiczną platformą dla każdego – powiedział w tym tygodniu szef TikToka Kevin Mayer. Właściciel platformy zapowiedział wysoki poziom transparentności oraz wgląd do swoich algorytmów.

Firma TikTok zapytana o plany Donalda Trumpa odmówiła komentarza. Właściciel odpowiedział jedynie, że jest przekonany o długoterminowym sukcesie TikToka.

James Lewis z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie ocenia, że ryzyko związane z używaniem TikToka jest "bliskie zeru". Jednocześnie zauważa, że spółka ByteDance może być naciskana przez Pekin, na przykład w sprawach cenzury.

TikTok to medium społecznościowe, w którym użytkownicy umieszczają krótkie filmy, dodając do nich muzykę i efekty wizualne. Miesięcznie z platformy korzysta 800 milionów ludzi na całym świecie.

źródło:

Zobacz więcej