RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Teraz albo nigdy”. 96-latek absolwentem uniwersytetu

Dzielny absolwent odbiera dyplom (fot. Facebook.com/Università degli Studi di Palermo)
Dzielny absolwent odbiera dyplom (fot. Facebook.com/Università degli Studi di Palermo)

Giuseppe Paterno w wieku 96 lat ukończył studia historyczne i filozoficzne, stając się najstarszym absolwentem studiów we Włoszech – poinformowała w piątek agencja Reutera.

Zajęło to 12 lat, ale się udało. Mark Zuckerberg z dyplomem Harvardu

Jego firma warta jest blisko 400 mld dolarów, a pomysł na biznes powstał właśnie na Harvardzie. Mark Zuckerberg studiów jednak nie ukończył. Teraz...

zobacz więcej

Paterno, były pracownik kolei, zapisał się na studia na Uniwersytecie w Palermo w 2017 r. Ukończył je z wyróżnieniem, a dyplom odebrał w środę.

Powiedziałem: „Teraz albo nigdy” i w 2017 r. postanowiłem się zapisać – opowiadał Reuterowi. – Rozumiałem, że było trochę za późno na trzyletnie studia, ale powiedziałem sobie: „Zobaczmy, czy dam radę” – relacjonował.

– Jestem normalną osobą, jak wiele innych – powiedział, zapytany, jak to jest kończyć szkołę tak późno. – Pod względem wieku przeskoczyłem wszystkich innych, ale nie po to to robiłem – dodał.

96-letni Amerykanin skończył zoologię w Kalifornii

Na naukę nigdy nie jest za późno – najwyraźniej to powiedzenie wziął sobie do serca niejaki Alfonso Gonzales. Amerykanin został jedną z...

zobacz więcej

Jak podała agencja Reutera, Paterno dorastał w biednej rodzinie i otrzymał tylko podstawową edukację. W czasie II wojny światowej służył w marynarce, później zaczął pracować na kolei.

Po wojnie, w wieku 31 lat, ukończył szkołę średnią. Zawsze chciał kontynuować edukację.

– Wiedza jest jak walizka, którą noszę ze sobą, to skarb – powiedział.

Jako student wystukiwał swoje eseje na maszynie do pisania, którą dała mu matka, kiedy przeszedł na emeryturę w 1984 r. Wybierał drukowane książki zamiast internetu i nie brał udziału w imprezach z 20-latkami, z którymi studiował.

– Mój plan na przyszłość to poświęcenie się pisaniu – powiedział Reuterowi i dodał, że zamierza wrócić do wszystkich tekstów, których nie miał okazji zgłębić.

źródło:

Zobacz więcej