Powrót po 25 latach. Warta Poznań w Ekstraklasie!

Piłkarze Warty wracają do Ekstraklasy po 25 latach przerwy (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Jeszcze rok temu bili się o utrzymanie w pierwszej lidze. Teraz – po 25 latach przerwy – cieszą się z awansu do Ekstraklasy. W decydującym starciu barażowym piłkarze Warty Poznań pokonali Radomiaka Radom (2:0).

Wielki powrót? Artur Boruc blisko Legii Warszawa

To może być prawdziwy hit lata. Artur Boruc, któremu 31 lipca wygasa kontrakt z AFC Bournemouth, zdaje się poważnie rozważać powrót do stolicy – ...

Już sama obecność obu drużyn na tym etapie była sporą niespodzianką: Radomiak to beniaminek pierwszej ligi, Warciarze byli natomiast jedną z najbiedniejszych drużyn w rozgrywkach. Gdzieś w Poznaniu tliła się nadzieja, by po słabszym sezonie powalczyć o górną połowę tabeli, ale awans? Tego spodziewało się niewielu.

Walka o Ekstraklasę nie była łatwa. Zespół z Poznania długo zajmował jedno z dwóch pierwszych miejsc w I lidze, gwarantujących bezpośredni awans. Po słabszej końcówce piłkarze Piotra Tworka spadli jednak na trzecią pozycję i z tej przystępowali do barażów.

Te odbywały się dwuetapowo: najpierw mecz z szóstym w tabeli Bruk-Betem Niecieczą (wygrany 1:0), potem finał z lepszym ze starcia Radomiaka z Miedzią Legnica (3:1).

Zbudowany wokół doświadczonego Łukasza Trałki i młodych zawodników zespół wykazał się ogromną dojrzałością i świetną grą w obronie. W starciach z ofensywnie usposobionymi przeciwnikami, Warta nie straciła ani jednego gola.

W decydującym meczu strzeliła dwa: oba z rzutów karnych, oba podyktowanych po interwencji VAR. Bohaterem spotkania okazał się Mateusz Kupczak, którego intencje dwukrotnie wyczuł bramkarz Radomiaka - Cezary Miszta.

Zieloni zamykają skład Ekstraklasy w przyszłym sezonie. Z ligi spadły Arka, Korona i ŁKS, awansowali - poza Wartą - Podbeskidzie Bielsko-Biała i Stal Mielec.