RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

16 żołnierzy wyleci do USA, by szkolić się na systemie rakietowym Patriot

Będzie to pierwsze szkolenie w ramach programu Wisła zorganizowane dla polskich żołnierzy (fot. Ismail Hakki Demir/Anadolu Agency/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

W 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie odbyło się uroczyste pożegnanie grupy 16 żołnierzy, którzy w USA przejdą szkolenie w ramach programu Wisła – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ).

„BohaterON – włącz historię!”. W tym roku zmienione zasady akcji

Już 1 sierpnia, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wystartuje tegoroczna edycja akcji społecznej „BohaterON – włącz historię”....

zobacz więcej

„W 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie odbyło się uroczyste pożegnanie grupy 16 żołnierzy udających się na kurs Allied Patriot Air Defense Operator organizowany w Air Defense Artillery School, Fort Sill w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej” – poinformowano w piątek na profilu DGRSZ na Twitterze.

Wcześniej resort obrony informował w mediach społecznościowych, że będzie to pierwsze szkolenie w ramach programu Wisła zorganizowane dla polskich żołnierzy.

„Żołnierze z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej już wkrótce rozpoczną kurs Allied Patriot Air Defense Operator organizowany w Air Defense Artillery School w USA. To pierwsze tego typu szkolenie realizowane w ramach Programu Wisła” – poinformował resort obrony na swoim profilu na Twitterze.

W ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w 2018 r. podpisano umowę na pierwszą fazę; w której Polska ma otrzymać 16 wyrzutni Patriot i ponad 200 pocisków, zestawy mają być zintegrowane z systemem zarządzania polem walki. Dostawa obu baterii systemu Patriot planowana jest do końca 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej planowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.

Program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła został podzielony na dwie fazy. W pierwszym etapie w marcu zeszłego roku Polska i USA zawarły umowę wartości 4,75 mld dolarów (16,6 mld zł) na dwie baterie Patriot. Złożą się m. in. po cztery radary i stanowiska kierowania ogniem, sześć stanowisk kierowania i dowodzenia, 16 wyrzutni, 208 pocisków PAC–3 MSE produkcji koncernu Lockheed Martin, wyposażenie techniczne, pakiet logistyczny i szkolenia. Zestawy maja być zintegrowane z nowym systemem zarządzania polem walki, opracowywanym przez korporację Northrop Grumman dla amerykańskich sił lądowych.

W ramach drugiej zapowiedzianej fazy MON zamierza kupić baterie z radarami dookólnymi i kolejne pociski.

źródło:

Zobacz więcej