RAPORT

Pogarda

PK potwierdza: Jest akt oskarżenia ws. zlecenia zabójstwa Prokuratora Krajowego

Najnowsze

Popularne

Prokuratura Krajowa potwierdza, że skierowanie do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko przebywającym w zakładzie karnym przestępcom planującym zabójstwo prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego i jego rodziny. Wcześniej o sprawie informował portal tvp.info.

Plany zabójstwa prokuratora Święczkowskiego. Ujawniamy szczegóły

Prokuratura wykryła plany zabicia Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego – ustalił portal tvp.info. Do sądu trafił już akt oskarżenia...

zobacz więcej

Ich motywem były m.in. zemsta i obawy, że prokurator Święczkowski doprowadzi do kolejnego skazania jednego z osadzonych – tym razem na karę dożywotniego więzienia.

Jak czytamy w komunikacie, w początkowej fazie śledztwo dotyczyło korupcji w Zakładzie Karnym nr 1 w Strzelcach Opolskich. Funkcjonariusz Służby Więziennej Krzysztof N. wielokrotnie w okresie od listopada 2018 r. do listopada 2019 r. przyjmował korzyści majątkowe od Grzegorza P. i Bogdana G., którzy odbywali kary pozbawienia wolności m.in. za zabójstwa.

W zamian zatrudniony w zakładzie karnym na stanowisku wychowawcy Krzysztof N. wydał pozytywną opinię o Bogdanie G.. Była ona niezbędna do złożenia wniosku o jego przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary więzienia. Funkcjonariusz Służby Więziennej dostarczał także więźniowi suplementy diety, akcesoria do ćwiczeń oraz inne produkty przemysłowe i spożywcze.

W toku śledztwa dotyczącego korupcji prokuratura uzyskała dodatkowe informacje. Wynikało z nich, że Bogdan G., nakłoniony przez współosadzonego z celi Grzegorza P., podjął się pomocy w zorganizowaniu zamachu na prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego i jego rodzinę. Za pośrednictwem przebywającej na wolności osoby mężczyzna dostarczył broń z tłumikiem i amunicję wskazanej przez Grzegorza P. osobie – czytamy w komunikacie.

Jak ustalono, głównym motywem planowanego zabójstwa były obawy związane z możliwością wpływu Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego na obecną sytuację procesową Grzegorza P.

Gangster z zemsty chciał zabić prokuratora. Sąd skazał go na 13 lat więzienia

Na 13 lat więzienia Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim skazał gangstera Marka P. za podżeganie do zabójstwa bliskiego współpracownika Zbigniewa...

zobacz więcej

Pracując w przeszłości w Wydziale ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Katowicach, Święczkowski doprowadził do skazania Grzegorza P. za pomocnictwo do zabójstwa i usiłowanie zabójstwa. Kolejna sprawa przez niego prowadzona o usiłowanie zabójstwa na zlecenie została umorzona, gdy przejął ją inny prokurator.

To jej podjęcia obawiał się Grzegorz P., planując zabicie Prokuratora Krajowego i jego najbliższych. Podjęcie tej sprawy na nowo wiązałoby się z możliwością doprowadzenia do skazania go i za to przestępstwo. To z kolei oznaczałoby, iż w więzieniu spędziłby resztę życia. Grzegorz P. twierdził również, że Prokurator Krajowy może mieć realny wpływ na decyzje wydawane w toku postępowania wykonawczego dotyczącego jego osoby, w tym m.in. możliwość uzyskania przedterminowego warunkowego zwolnienia z reszty orzeczonych wobec niego kar pozbawienia wolności.

Grzegorzowi P. i Bogdanowi G. grożą kary dożywotniego pozbawienia wolności. Odpowiadają oni w warunkach recydywy, ponieważ byli wcześniej skazywani za zabójstwa.

Oskarżonemu o udział w korupcyjnym procederze funkcjonariuszowi Straży Więziennej Krzysztofowi N. grozi 10 lat więzienia. Aktem oskarżenia objęto też Roberta B. – dostarczył on kartę płatniczą, dzięki której Krzysztof N. robił zakupy dla obu osadzonych. Mężczyźnie grozi 8 lat pozbawienia wolności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej