RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielka Brytania: wraca kwarantanna dla kolejnego kraju i restrykcje w kilku miastach

Restrykcje koronawirusowe zaostrzono w północnej Anglii (fot. Reuters/Phil Noble)

Brytyjski rząd przywrócił wieczorem obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających z Luksemburga oraz – w kilku miastach na północy Anglii – zakaz spotykania się w zamkniętych pomieszczeniach osób z różnych gospodarstw domowych .

Hiszpania traci resztki turystów. Kolejne kraje zapalają czerwone światło

Niedługo trwał względny epidemiczny spokój w Hiszpanii. Znów, wraz z gwałtownym wzrostem zakażeń, wracają obostrzenia i nakazy. Zagranicznych...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Obowiązek kwarantanny dla przyjeżdżających z Luksemburga wejdzie w życie w piątek o 10 rano czasu londyńskiego. Luksemburg jest drugim państwem, które najpierw znalazło się na liście tych, skąd przyjazd nie łączy się z koniecznością odbycia kwarantanny, jednak później zostało z niej zdjęte – w miniony weekend taką decyzję podjęto w stosunku do Hiszpanii.

Przywrócenie obowiązku kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Luksemburga nie jest zaskoczeniem, bo od kilku dni członkowie brytyjskiego rządu powtarzali, że nie zawahają się przed takimi decyzjami, jeśli w jakimś kraju będzie szybko rosła liczba zakażeń. Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w Luksemburgu jest obecnie najwyższy wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców w całej Unii Europejskiej.

Pewnym zaskoczeniem może być co najwyżej fakt, że z decyzją tą nie poczekano do zaplanowanego na piątek cotygodniowego przeglądu listy. Przyspieszyło ją to, że kilka godzin wcześniej obowiązek kwarantanny dla przybywających z Luksemburga przywróciły władze Szkocji. Co roku Luksemburg odwiedza ok. 120 tys. Brytyjczyków.

Brytyjskie ministerstwo zdrowia zaostrzyło także restrykcje koronawirusowe w kilku miastach i miejscowościach północnej Anglii. Od północy w nocy z czwartku na piątek w całym hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester, a także w Blackburn i Darwen, Burnley, Hyndburn, Pendle, Rossendale we wschodniej części hrabstwa Lancashire oraz w Bradford, Calderdale, Kirklees w West Yorkshire osoby z różnych gospodarstw domowych nie mogą się spotykać w zamkniętych przestrzeniach.

Utrzymano również obowiązywanie tego samego zakazu w przypadku miasta Leicester, które przed miesiącem jako pierwsze miasto w kraju zostało objęte lokalną blokadą. Wprowadzony w czwartek zakaz obejmuje tereny – wliczając w to Leicester – zamieszkałe przez ok. 4 mln osób.

– Podejmujemy te działania z ciężkim sercem, ale niestety jest to konieczne ponieważ widzieliśmy, że spotkania członków gospodarstw domowych i brak społecznego dystansu są jednymi z przyczyn rosnącego tempa występowania koronawirusa i zrobimy wszystko, co konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju. Stale jesteśmy czujni, przyglądaliśmy się danym i niestety widzieliśmy w niektórych częściach północnej Anglii wzrost liczby przypadków koronawirusa – oświadczył minister zdrowia Matt Hancock.

Do 29 lipca Wielka Brytania była trzecim na świecie krajem pod względem liczby zgonów z powodu koronawirusa. 30 lipca w tej smutnej statystyce wyprzedził ją Meksyk z ponad 46 tys. zgonów. W Zjednoczonym Królestwie zmarło do tego dnia 45 999 osób.

źródło:

Zobacz więcej