RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Domena „.pl” ma już 30 lat. W rankingu europejskich rejestrów jest szósta

Pierwszymi domenami w „.pl” były te związane ze środowiskiem akademickim - edu.pl (fot. Shutterstock/Hayati Kayhan)

Dokładnie 30 lat temu ustanowiono naszą krajową domenę „.pl”. Obecnie znajduje się ona obok niemal 2,5 miliona nazw stron internetowych – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Domeny warte grube miliony

Właściwa, a przede wszystkim wolna domena internetowa staje się towarem wartym grube miliony – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. O odpowiedni adres...

zobacz więcej

Resort przypomniał, że w 1990 roku IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority), czyli organizacja zarządzająca wówczas domenami najwyższego poziomu, dokonała wpisu oznaczenia „.pl” dla domeny krajowej przypisanej administracyjnie do Polski.

W 1993 roku utworzony został NASK – jednostka badawczo –rozwojowa, która od tej chwili prowadziła rejestr nazw w domenie „.pl”. Pierwszymi domenami w „.pl” były te związane ze środowiskiem akademickim - edu.pl. Ich obsługa została powierzona Zespołowi Koordynacyjnemu NASK, działającemu w ramach Uniwersytetu Warszawskiego.

W 2008 roku liczba aktywnych nazw w Krajowym Rejestrze Domen (DNS) przekroczyła jeden milion, a ponad 95 proc. z nich obsługiwanych było przez rejestratorów – Partnerów NASK. Trzy lata później liczba nazw w domenie „.pl” podwoiła się i przekroczyła 2 mln. Jak podkreśla resort cyfryzacji, domena ta jest domeną pierwszego wyboru w Polsce, z największym udziałem w rynku.

Ministerstwo Cyfryzacji dodaje, że 7 na 10 domen rejestrowanych w Polsce to właśnie te „.pl”. W rankingu europejskich rejestrów plasuje się na szóstym miejscu.

Obecnie w jej rejestrze jest prawie 2,5 mln nazw, które obsługiwane są na rzecz 1,07 mln abonentów.

źródło:
Zobacz więcej