RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Poseł Lewicy o autorach profanacji: Powinni zostać wyłapani przez policję [WIDEO]

Politycy od prawa do lewa krytykują happening polegający na umieszczeniu tęczowej flagi na rzeźbie Chrystusa dźwigającego krzyż w Warszawie. Nie wszyscy jednak są przekonani, że za akcją stoją aktywiści LGBT. – Po pierwsze to nie wiemy, czy to jest akcja środowisk LGBT. Po drugie, nie podoba mi się to. Osoby, które dopuściły się takiego happeningu, powinny być wyłapane przez policję. Jestem zwolennikiem happeningów, które mają dobry smak i pewien dystans – powiedział portalowi tvp.info poseł Lewicy Tomasz Trela.

Nowicka o fladze LGBT na rzeźbie Jezusa: Nie wiemy, jakie poglądy miałby Chrystus

Tak naprawdę my nie wiemy, jakie poglądy miałby Jezus Chrystus i czy akurat nie opowiedziałby się za osobami dyskryminowanymi, traktowanymi w...

zobacz więcej

– Środowisko LGBT, którego przedstawicieli wielu znam, to osoby, które są otwarte, tolerancyjne, wykształcone i na pewno tego nie zrobiłyby. Dlatego właśnie zależy mi na tym, żeby policja się tym zajęła. Zobaczymy, czy to nie jest prowokacja polityczna – dodał Trela.

– Nie rozumiem wypowiedzi pana posła Treli, sugerującej, że my prowokujemy samych siebie. Obserwujemy od dłuższego czasu zmasowaną, zaplanowaną akcję środowisk LGBT. Mam nieodparte wrażenie, że część z tych osób uczestniczyła w tych szkoleniach finansowanych z budżetu Miasta Stołecznego Warszawy o tak zwanych ruchach ulicznych i tym podobnych rzeczach. Nie ma przyzwolenia na profanowanie symboli religijnych w Polsce. Każdej religii, katolickiej, prawosławnej, grekokatolickiej czy też żydowskiej. Akurat to lewactwo upodobało sobie nękanie nas, dlatego, że nasza monoteistyczna religia jest religią pokoju i pokory. Być może na to liczą, że będą mogli ciągle nas obrażać. Myślę jednak, że w tym przypadku państwo będzie silne i się z tym jakoś rozprawi – argumentował poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

O to, czy będzie reakcja ratusza na happening był pytany podczas briefingu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Pierwszy raz o tym słyszę, natomiast oczywiście, że tak. Zawsze ja reaguję w momencie, kiedy mamy do czynienia z tego typu czynami. Nie ma na to zgody, jeżeli to rzeczywiście miało taki charakter, bo nie znam sprawy, koncentrowałem się przez ostatnie dni na budżecie miasta stołecznego Warszawy. Ja potępiam wszystkie akty wandalizmu. Dałem temu wyraz, jeżeli chodzi o pomnik Kościuszki – odpowiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

– To jest absolutny skandal. Wchodzenie w nasze najświętsze wartości. Nawet, jeśli ktoś nie jest osobą wierzącą i dla niej symbol krzyża nie ma żadnej wartości, to pamiętajmy, że figura Chrystusa Króla z krzyżem, na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie jest również symbolem Powstania Warszawskiego. Jest symbolem naszej walki, uporu, tego cierpienia. Próba wykorzystania symboliki religijnej, ale również tej patriotycznej do przedstawienia swoich racji i poglądów jest rzeczą skandaliczną i przeciwskuteczną – ocenił poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Trzaskowski o profanacji figury Chrystusa: Nie znam sprawy

– Szczerze powiem, że pierwszy raz o tym słyszę – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pytany o reakcję na wczorajsze profanację kilku...

zobacz więcej

– Uważam, że to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca. Każda grupa społeczna może mieć swoje postulaty, ale powinna je przedstawić w taki sposób, który jest akceptowalny. Tego typu działania, które mogą powodować jakieś negatywne emocje, nie powinny mieć miejsca. Jeżeli ktoś domaga się szacunku dla siebie, to jednak też musi szanować osoby inne – stwierdził poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

– Jestem wyjątkowo krytyczny. To jest brak poszanowania takich podstawowych zasad, czyli niewchodzenia w przestrzeń kogoś innego. Po ludzku to tak, jakby ktoś wziął zdjęcie kogoś nam bliskiego i jakoś go poprawił, domalował coś. To po ludzku źle wygląda. Uczucia religijne są wyjątkowo drażliwą kwestią. Wiemy, że z powodów religijnych były nawet wojny toczone – tłumaczył poseł Koalicji Polskiej – PSL – Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Czy autorzy happeningu mogli wzorować się na działaniach amerykańskich Antify? Za oceanem dochodziło do aktów wandalizmu wobec pomników, na przykład Tadeusza Kościuszki. – Importowanie takich rzeczy z Zachodu, obojętnie, czy z USA, czy z Europy Zachodniej to najgorszy z możliwych importów. W Polsce jest wielowiekowa tolerancja, że szanuje się własnych bohaterów, czci się ich. Ludzie, którzy tak robią, stawiają się na marginesie polskiego społeczeństwa i narodu – odpowiedział eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej