RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gróbarczyk: Przekop Mierzei nie jest nieekologiczny. W Holandii zrobiono takich setki

– Przekop Mierzei Wiślanej nie ma żadnego negatywnego wpływu na ekologię. Gdyby było inaczej, to cała Europa Zachodnia byłaby nieekologiczna. Takich przekopów w Holandii są setki – powiedział w TVP Info Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podkreślał, że Rosja ma interes w blokowaniu przekopu, do czego wykorzystuje środowiska radykalnych ekologów.

Potężne złoża bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej. Podano liczby

Według sporządzonej dokumentacji geologicznej na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się złoże bursztynu, którego ilość szacuje się na 6,9...

zobacz więcej

Gróbarczyk został zapytany o działania Federacji Rosyjskiej na rzecz zablokowania przekopu Mierzei Wiślanej.

– W ustach polityków rosyjskich nie brzmią zbyt poważnie słowa o zachowaniu norm i poszanowaniu środowiska, to chyba w Polsce jest oczywiste dla wszystkich. Mówimy tu o pseudoekologii, ekoterroryzmie z wykorzystaniem nie tylko polskich, ale i światowych organizacji ekologicznych, żeby pod tym kątem blokować inwestycje. Ta inwestycja nie ma żadnego negatywnego wpływu na ekologię. Gdyby było inaczej, to cała Europa Zachodnia byłaby nieekologiczna. Takich przekopów w Holandii są setki – mówił.

Jak dodawał, Rosjanie mają swój interes ekonomiczny w tym, by do przekopu Mierzei Wiślanej nie doszło.

– W ten sposób budujemy niezwykle mocną konkurencję wobec obwodu kaliningradzkiego, więc wszystkie siły i środki są skierowane, by zablokować tę inwestycję. Stronie rosyjskiej zależy na tym, by swoje porty rozwijać – stwierdził.

Spurek pisze o groźbie skargi na Polskę do TSUE ws. Mierzei. „Sprawy nie odpuszczę”

„W odpowiedzi na moją interpelację dotyczącą przekopu Mierzei KE stwierdziła, że Polska nadal w pełni nie współpracuje z UE w celu wyeliminowania...

zobacz więcej

Minister podkreślał, że inicjatywa jest wyjściem naprzeciw istniejącym od dawna oczekiwaniom.

– Przede wszystkim w województwie warmińsko-mazurskim było oczywiste to, że do przekopu powinno dojść tak jak to, że jutro będzie noc. Do tej pory odbywało się to w formie obietnic, myśmy to przerwali bezwzględnie i po prostu zbudujemy kanał. Jesteśmy zgodni z harmonogramem i w 2022 r. pierwsze statki pojawią się w Elblągu – stwierdził.

Gróbarczyk odniósł się także, do interpelacji europoseł Sylwii Spurek w sprawie przekopu Mierzei. Nazwał jej działania „folklorem” politycznym.

– Tej pani chodzi o to, by zaistnieć w przestrzeni publicznej. Żałuję, że tak mocno koncentrujemy się na tej pani. Zapewniam, że nie ma ona żadnego znaczenia w kontekście tej inwestycji – powiedział, dodając, że „nie przejmowałby się takimi działaniami”.

źródło:
Zobacz więcej