RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Coraz liczniejsze ataki na kościoły we Francji

Imigrant podpalił ostatnio katedrę w Nantes (fot. PAP/EPA/JEROME FOUQUET)

Już 9 katolickich świątyń spłonęło we Francji w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku – wynika ze statystyk francuskiego Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego. W ubiegłym roku odnotowano zaś 16 pożarów: dwóch katedr, 13 kościołów oraz opactwa. Z kolei francuskie MSW podaje, że rocznie dochodzi we Francji do około 800 aktów wandalizmu w kościołach.

Lider PO o profanacjach: moich uczuć to nie obraża, ale nie popieram

– Dla niektórych to obraza uczuć religijnych. Moich uczuć to nie obraża, ale szanuję uczucia tych, którzy bardzo mocno bronią symboli religijnych –...

zobacz więcej

– Te przestępstwa zwykle popełniane są z pobudek rabunkowych, z głupoty oraz z powodu nienawiści do chrześcijaństwa. Nie mamy jednak statystyk pokazujących, które z tych trzech motywacji dominują – mówi PAP historyk architektury dr Mathieu Lours, przewodniczący Komitetu Naukowego Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego.

– Do aktów wandalizmu dochodzi najczęściej w kościołach otwartych, których nikt nie pilnuje. Potrzebujemy zaufanych osób, które pomogłyby chronić świątynie, część z nich mogłaby mieszkać przy kościołach na stałe – uważa dr Lours. – Monitoring kamer budzi z kolei pytania o etykę nagrywania wiernych podczas modlitwy – zwraca uwagę.

Zdaniem eksperta stan architektury sakralnej we Francji zależy od zamożności danej gminy oraz woli politycznej utrzymania zabytkowych budynków. Wiele – jak mówi – zależy od właściciela, czyli państwa w przypadku katedr oraz gmin – w przypadku mniejszych kościołów wybudowanych przed 1905 rokiem oraz samych parafii, które są właścicielami kościołów zbudowanych po 1905 roku.

– Wola polityczna w zakresie utrzymania katedr czy zabytkowych kościołów istnieje w wielu miejscach, choć w regionach wiejskich, gdzie dochodzi do depopulacji sytuacja jest trudna; zamykane są nie tylko kościoły, ale i urzędy czy szkoły. Tam też najczęściej dochodzi do burzenia kościołów czy kaplic – podkreśla dr Lours.

Francja: Każdego miesiąca dochodzi do niszczenia chrześcijańskich miejsc kultu

Prokurator z regionu Loary Atlantyckiej wszczął dochodzenie w sprawie okoliczności pożaru zabytkowej katedry świętych Piotra i Pawła w Nantes....

zobacz więcej

Pomagają pochówki

Zdaniem szefa Obserwatorium Francuzi są przywiązani do architektury sakralnej, a mimo malejącej liczby katolików większość osób wciąż chce być pochowana na katolickich cmentarzach, co jest czynnikiem pomagającym przetrwać zabytkowym budynkom sakralnym we Francji, które unikają dzięki temu wyburzenia.

– Kościoły we Francji są również wielkimi muzeami, przechowują dzieła sztuki, jak między innymi obraz Hipolita Flandrina, który niestety spłonął w katedrze w Nantes – przyznaje dr Lours, który od lat apeluje o współpracę merostw, organizacji, fundacji oraz centrów turystycznych z parafiami w celu ochrony zabytków sakralnych.

Pytany o odbudowę katedry w Nantes dr Lours przypomina, że minister kultury szacuje, że jej odbudowa po pożarze wyniesie 3 lata, a przed rozpoczęciem prac rekonstrukcyjnych należy dokładnie oczyścić świątynię z pyłu.

Odnośnie rekonstrukcji katedry Notre Dame w Paryżu ekspert uważa, że 5 lat jest możliwym przedziałem czasowym ukończenia rekonstrukcji. – Jak do tej pory zaplanowane prace są wykonywane i wszystko idzie dobrze – uważa dr Lours. – Iglica zostanie odbudowana zgodnie z oryginałem, a teraz czekamy na decyzję w kwestii szkieletu konstrukcji, czy będzie z drewna czy z innego materiału – tłumaczy.

– Francja ma duże doświadczenie w odbudowie gotyckich katedr; w czasie pierwszej wojny światowej zostały poważnie zniszczone trzy katedry: w Reims, Noyon oraz Soissons. Wszystkie trzy zostały dobrze zrekonstruowane – przyznaje dr Lours.

źródło:

Zobacz więcej