RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chińska sonda na Marsa uchwyciła zdjęcie Ziemi i księżyca

Chińska sonda Tianwen-1, która wystartowała w miniony czwartek na Marsa, zarejestrowała czarno-białe zdjęcie Ziemi i księżyca. Zostało ono wykonane przez optyczny czujnik nawigacyjny w odległości ok. 1,2 mln km od Ziemi. Według Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej (CNSA), sonda leci obecnie w normalnych warunkach ze zrównoważonym dopływem energii.

Chiny chcą zdobyć Marsa. Sonda Tianwen-1 ruszyła w kierunku czerwonej planety

Chiny rozpoczęły niezależną misję zdobycia Marsa. Sonda Tianwen-1 wystartowała w czwartek w kierunku Czerwonej planety z wyspy Hajnan. To pierwsza...

zobacz więcej

Na zdjęciu zrobionym przez Tianwen-1 widać duży obiekt w kształcie półksiężyca – to Ziemia – oraz mniejszy – którym jest naturalny satelita naszej planety.

Sonda Tianwen-1 jest pierwszym krokiem Chin w eksploracji planet Układu Słonecznego. To statek kosmiczny, który składa się z orbitera, lądownika i łazika. 23 lipca sonda rozpoczęła blisko siedmiomiesięczną podróż na Marsa.

Jak podała CNSA, pierwsza chińska misja eksploracyjna Czerwonej Planety przebiega na razie dobrze. Sonda przemieszcza się ze zrównoważonym dopływem energii. Personel naziemny ma stabilny sygnał monitorowania, sterowania i śledzenia. Może także otrzymywać płynne dane z sondy.

Tianwen-1 opuścił strefę z ziemską grawitacją i wszedł na międzyplanetarną orbitę transferową. Oddalił się od Ziemi na ponad 1,5 mln km.

źródło:
Zobacz więcej