RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PKN Orlen z umową obejmującą obrotowy kredyt odnawialny do 1,75 mld euro

PKN Orlen podkreślił, że „konsekwentnie umacnia swoją pozycję finansową i wiarygodność wśród inwestorów” (fot. Shutterstock/Karolis Kavolelis)
PKN Orlen podkreślił, że „konsekwentnie umacnia swoją pozycję finansową i wiarygodność wśród inwestorów” (fot. Shutterstock/Karolis Kavolelis)

– PKN Orlen podpisał z konsorcjum 16 banków umowę obrotowego kredytu odnawialnego do 1,75 mld euro. Pozwoli to m.in. na finansowanie inwestycji w rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł, modernizację rafinerii i petrochemii, wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w sprzedaży detalicznej – podała spółka.

Asfalty produkowane przez Grupę Orlen już w ponad 60 krajach. Padł rekord sprzedaży

Grupa Orlen w 2019 r. sprzedała 1,56 mln ton asfaltów, co jest najlepszym wynikiem w historii jej aktywności na rynku. Asfalty pochodzące ze...

zobacz więcej

Jak poinformował w środę PKN Orlen, „podpisana umowa obejmuje obrotowy kredyt odnawialny w kwocie do 1,75 mld euro na okres 3 lat z możliwością przedłużenia o kolejne 2 lata w formule 1+1”.

– To instrument wielowalutowy, który będzie przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności i projektów rozwojowych Grupy Orlen – zaznaczył płocki koncern.

PKN Orlen wyjaśnił, że podpisana umowa gwarantuje wsparcie m.in. „na działania inwestycyjne, w tym rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania, modernizację rafinerii i petrochemii oraz wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w obszarze sprzedaży detalicznej”.

– W ramach naszej struktury finansowania posiadamy różne produkty dłużne, co umożliwia nam korzystanie z dostępnych środków w najbardziej optymalny dla nas sposób – powiedział Jan Szewczak, członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych, cytowany w środowym komunikacie spółki.

Obajtek: Przejęcie Lotosu przez PKN Orlen to największa fuzja w regionie

Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen to największa fuzja w regionie – powiedział na konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek....

zobacz więcej

Według niego silna pozycja PKN Orlen w połączeniu z dużym doświadczeniem zarówno w pozyskiwaniu finansowania bankowego, jak i w przeprowadzonych emisjach obligacji na rynku krajowym i zagranicznym, daje koncernowi możliwość zabezpieczenia finansowania jego planów rozwojowych nawet w trudnych dla rynku bankowego momentach.

– Dzięki temu możemy konsekwentnie realizować kluczowe dla przyszłości PKN Orlen i jego akcjonariuszy projekty inwestycyjne – oświadczył Szewczak.

Ocenił przy tym, że „pozyskanie wiarygodnych partnerów do kredytu potwierdza, że PKN Orlen jest zaufanym podmiotem o stabilnej pozycji”.

Obajtek: Ratingi PKN Orlen potwierdzają słuszność naszych decyzji

Oceny Agencji Moody's, a także Fitch Ratings, opierają się na rzeczowej analizie danych oraz planów koncernu i są potwierdzeniem słuszności naszych...

zobacz więcej

– Potwierdziła to Agencja Moody's, która 16 lipca br. podwyższyła perspektywę ratingu koncernu z negatywnej na pozytywną, utrzymując jednocześnie rating na poziomie inwestycyjnym Baa2 – stwierdził koncern. Jak podano, decyzja agencji „to m.in. efekt porozumienia PKN Orlen z Komisją Europejską w sprawie przejęcia kapitałowego Grupy Lotos i podpisania listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, dotyczącego integracji z PGNiG”.

– Od kilku lat strategiczne wskaźniki finansowe pozostają na bezpiecznym poziomie. Koncern jest przygotowany na różne rozwiązania w ramach produktów dostępnych na rynkach finansowych. Jest to zgodne z trendami światowymi, gdzie wykorzystuje się również alternatywne, w stosunku do bankowych linii kredytowych, sposoby finansowania działalności i rozwoju spółek – ocenia PKN Orlen.

W czwartek płocki koncern zaprezentuje wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku.

źródło:

Zobacz więcej