RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Le Figaro”: Cenzura, groźby, przemoc – trudna wolność słowa na uniwersytetach

Dziennik ostrzega przed nietolerancją na francuskich uczelniach (fot. Estelle Ruiz/NurPhoto via Getty Images)
Dziennik ostrzega przed nietolerancją na francuskich uczelniach (fot. Estelle Ruiz/NurPhoto via Getty Images)

Wolność słowa na francuskich uniwersytetach jest zagrożona, a wykładowcy nie mogą swobodnie wybierać tematów swoich wystąpień z powodu gróźb ze strony aktywistów; dochodzi do cenzury – pisze w środę dziennik „Le Figaro”.

Media społecznościowe pod specjalnym nadzorem. Turecki parlament przyjął ustawę

Turecki parlament uchwalił w środę kontrowersyjną ustawę regulującą funkcjonowanie mediów społecznościowych, która – według jej krytyków – pozwoli...

zobacz więcej

W ostatnich miesiącach na francuskich uniwersytetach zaostrzyły się polemiki, a wykładowcy nie mogą swobodnie organizować swoich wykładów i konferencji – podaje „Le Figaro” w artykule zatytułowanym „Cenzura, groźby, przemoc - trudna wolność słowa na francuskich uniwersytetach”. – Czy powinniśmy się obawiać kneblowania wolności słowa na uczelniach? – pyta dziennik. W społeczności uniwersyteckiej pojawia się wiele głosów, które potępiają nasilającą się cenzurę – podkreśla gazeta.

„Wpływ amerykańskich uniwersytetów na francuską rzeczywistość i instytucje jest coraz silniejszy. Zaczęło się około pięć lat temu, wraz z pierwszymi ograniczeniami wolności słowa, zwłaszcza w kwestiach sekularyzmu” – mówi cytowany w tekście starszy wykładowca na Uniwersytecie w Lille, Gilles Denis, członek kolektywu Vigilance Universites.

Agropatriotyzm. Minister wzywa rodaków do podjęcia pracy na roli

Minister rolnictwa Didier Guillaume wystosował apel do rodaków, którzy nie mają zajęcia z powodu epidemię koronawirusa, do podjęcia pracy na roli....

zobacz więcej

„Le Figaro” wymienia tematy konferencji i wydarzeń, które nie zostały zaakceptowane przez władze różnych uczelni w obawie przed gwałtownymi reakcjami aktywistów.

W 2019 roku odwołano wystawienie sztuki Ajschylosa na Sorbonie, ponieważ aktywiści i studenci, z inicjatywy Przedstawicielskiej Rady Stowarzyszeń Osób Czarnoskórych we Francji (Cran), uniemożliwiali aktorom wejście do amfiteatru. Cran oskarżył reżysera o „kolonialną propagandę”. Spektakl został wznowiony po kilku tygodniach.

W październiku 2019 r. odwołano wystąpienie filozof Sylviane Agacinski na Uniwersytecie Bordeaux z powodu gróźb ze strony lokalnych stowarzyszeń studenckich, takich jak: Solidaires Etudiant.es, Riposte Trans (kolektyw osób transseksualnych) czy GRR (kolektyw studencki antypatriarchatu), które zarzuciły wykładowczyni krytykę medycznie wspomaganej prokreacji dla wszystkich (PMA).

Z kolei w listopadzie 2019 roku były prezydent Francois Hollande miał poprowadzić konferencję na Uniwersytecie w Lille, którą przerwało około 100 studentów. Pracownik uniwersytetu został ranny podczas protestu, a książki Hollande'a - podarte.

Media: Rosja sieje dezinformację na temat koronawirusa w USA

Rosyjski wywiad używa trzech anglojęzycznych portali, by siać dezinformację na temat koronawirusa w USA – twierdzą przedstawiciele administracji...

zobacz więcej

Według dziennika uniwersytety regularnie muszą stawiać czoło presji ze strony określonych grup studentów lub aktywistów spoza uczelni.

Carole Talon-Hugon, filozof specjalizująca się w estetyce, w styczniu 2020 roku została zaproszona do słynnej publicznej szkoły artystycznej przy Uniwersytecie Cote d´Azur, gdzie prezentowała swoje najnowsze prace dotyczące cenzury w dziedzinie sztuki. Studenci nawoływali do bojkotu wystąpienia Talon-Hugon, którą oskarżono o popieranie pedofilii i gwałtów na kobietach.

Studenci i aktywiści bojkotują również językoznawcę, prof. Jeana Szlamowicza z Uniwersytetu w Burgundii i autora książki „Seks i język”. W 2019 roku odwołano jego konferencję. Uczony otrzymał maila od władz uczelni z informacją, że nie jest mile widziany, ponieważ jest również autorem piszącym dla prawicowego magazynu „Causeur”, co – wg władz uczelni – „dyskredytuje z naukowego punktu widzenia” – podaje dziennik „Le Figaro”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej