RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Flaga LGBT na rzeźbie Chrystusa dźwigającego krzyż. Rafał Trzaskowski milczy

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W nocy z wtorku na środę przyczepiono tęczowe flagi i kartki z manifestem do kilku najważniejszych pomników w Warszawie, w tym do figury Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski nie wypowiedział się jeszcze w tej sprawie.

„Nie popełnimy błędów Zachodu. Do tego prowadzi tolerancja wobec barbarzyństwa”

– Są pewne granice, które zostały wczoraj przekroczone; zbezczeszczona figura Jezusa z Krakowskiego Przedmieścia. To nie tylko symbol religijny,...

zobacz więcej

Policja została poinformowana o trzech incydentach. Jak powiedział Rafał Rutkowski z Wydziału Komunikacji Społecznej KSP, o godz. 3.30 wpłynęło zgłoszenie dotyczące pomnika Mikołaja Kopernika, a krótko po godz. 7 – zgłoszenie o pomniku Jana Kilińskiego oraz Warszawskiej Syrence.

Jednym z przyozdobionych pomników był również pomnik Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Jak dotąd prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie odniósł się do zaistniałej sytuacji; na jego profilach w mediach społecznościowych nie pojawił się żaden komentarz w tej sprawie (stan na godz. 19.15).

Z kolei przewodniczący PO Borys Budka stwierdził w środę na antenie Polsat News, że nie popiera takich akcji, ponieważ wywołują one niepotrzebne emocje. – Dla niektórych to obraza uczuć religijnych. Moich uczuć to nie obraża, ale szanuję uczucia tych, którzy bardzo mocno bronią symboli religijnych. Tak jak uważam, że palenie tęczowej flagi obraża osoby z mniejszości seksualnych, tak samo uważam, że tego typu gesty mogą obrażać ludzi, którzy są mocno wierzący – powiedział szef PO.

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska skomentowała natomiast na Twitterze odnoszący się do zaistniałej sytuacji wpis Tomasza Lisa.

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń nie skomentował na Twitterze sprawy, ale podał dalej komentarz Hanny Lis, będący odpowiedzią na wpis Przemysława Szubartowicza.

Beata Szydło oceniła, że figura Chrystusa została sprofanowana.

Podobnego zdania jest wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Polityk złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Akcję potępił również premier Mateusz Morawiecki. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią. „To jest szturm! To tęcza. To atak! Postanowiłyśmy działać. Tak długo, jak będę się bać trzymać Cię za rękę. Tak długo aż nie zniknie z naszych ulic ostatnia homofobiczna furgonetka. To nasza manifestacja odmienności – ta tęcza. Tak długo jak flaga będzie kogoś gorszyć i będzie »niestosowna«, tak długo uroczyście przyrzekamy – prowokować” – kartki takiej treści przyklejono do pomników w całej Warszawie. – „To miasto jest nas wszystkich. J***cie się, ignoranci” – napisano na końcu.

źródło:
Zobacz więcej