
Do cennego odkrycia doszło na budowie obwodnicy Wronek. W Nowej Wsi w województwie wielkopolskim natrafiono na osadę z okresu neolitu. Pozostałości kilku budynków mieszkalnych liczą ok. 5 tys. lat. Archeolodzy znaleźli m.in. szkielety i ceramikę. Po konserwacji znaleziska mają trafić do Muzeum Ziemi Wronieckiej we Wronkach.
Grób nieznanego polskiego żołnierza, znajdujący się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie we Francji, kryje szczątki kaprala Ryszarda...
zobacz więcej
Najnowsze badania, które są realizowane na trasie budowy obwodnicy Wronek można uznać za rewelacyjne i wyjątkowe na terenie nie tylko Wielkopolski – podkreśla Andrzej Krzyszowski – kierownik Biura Badań Archeologicznych.
Prace wykopaliskowe w Nowej Wsi na terenie gminy Wronki pozwoliły odkryć rozległą osadę ludności kultury pucharów lejkowatych, a także osadnictwo „ludności kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich (II-III wiek n.e)”.
„Na stanowisku w Nowej Wsi odkryto niespotykaną dotąd na ziemiach polskich budowlę naziemną typu rowkowego. Podobne budowle znane są z terenów Niemiec i Danii, gdzie pełniły funkcję budowli mieszkalnych, bądź kultowych (rodzaj świątyni). Budowla rowkowa w Nowej Wsi miała kształt prostokątny z wejściem od strony południowej. Na progu jej wejścia zalegał jeden z dwóch znalezionych na osadzie pochówków ludzkich” – podał Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, cytując archeologa Andrzeja Krzyszowskiego.
„Drugi z pochówków zalegał z kolei na południowej rubieży osady, w wyraźnym oddaleniu od pierwszych obiektów osadniczych. Szkielet ten był ułożony na boku, z podkurczonymi nogami. Grób został już wcześniej uszkodzony przez współczesną działalność rolniczą” – poinformował archeolog.
Do historycznego odkrycia doszło w wiosce Rekavice na północy Bośni i Hercegowiny. Na dnie rzeki Vrbas, 11 metrów pod wodą, znaleziono...
zobacz więcej
„Z innych zabytków ruchomych pochodzących z tego okresu chronologicznego należy wymienić między innymi pokaźny zbiór ceramiki naczyniowej liczący około 500 fragmentów – dodał Krzyszowski.
To nie jedyne odkrycia w gminie Wronki. We wsi Stróżki archeolodzy natrafili na „niewielkie pozostałości po bytności ludności z okresu neolitu”, a także „z okresu kultury łużyckiej z epoki brązu”.
Wszystkie znaleziska archeologiczne – po pracach konserwatorskich i opisaniu ich – zostaną przekazane do Muzeum Ziemi Wronieckiej.