RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szkielety i neolityczna osada na trasie obwodnicy. Odkrycie w Nowej Wsi

Naukowcy ustalą płeć, wiek, a także ewentualne choroby pochowanych osób (fot. Facebook/Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu)
Naukowcy ustalą płeć, wiek, a także ewentualne choroby pochowanych osób (fot. Facebook/Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu)

Najnowsze

Popularne

Do cennego odkrycia doszło na budowie obwodnicy Wronek. W Nowej Wsi w województwie wielkopolskim natrafiono na osadę z okresu neolitu. Pozostałości kilku budynków mieszkalnych liczą ok. 5 tys. lat. Archeolodzy znaleźli m.in. szkielety i ceramikę. Po konserwacji znaleziska mają trafić do Muzeum Ziemi Wronieckiej we Wronkach.

Zidentyfikowano grób polskiego żołnierza we Francji

Grób nieznanego polskiego żołnierza, znajdujący się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie we Francji, kryje szczątki kaprala Ryszarda...

zobacz więcej

Najnowsze badania, które są realizowane na trasie budowy obwodnicy Wronek można uznać za rewelacyjne i wyjątkowe na terenie nie tylko Wielkopolski – podkreśla Andrzej Krzyszowski – kierownik Biura Badań Archeologicznych.

Prace wykopaliskowe w Nowej Wsi na terenie gminy Wronki pozwoliły odkryć rozległą osadę ludności kultury pucharów lejkowatych, a także osadnictwo „ludności kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich (II-III wiek n.e)”.

„Na stanowisku w Nowej Wsi odkryto niespotykaną dotąd na ziemiach polskich budowlę naziemną typu rowkowego. Podobne budowle znane są z terenów Niemiec i Danii, gdzie pełniły funkcję budowli mieszkalnych, bądź kultowych (rodzaj świątyni). Budowla rowkowa w Nowej Wsi miała kształt prostokątny z wejściem od strony południowej. Na progu jej wejścia zalegał jeden z dwóch znalezionych na osadzie pochówków ludzkich” – podał Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, cytując archeologa Andrzeja Krzyszowskiego.

„Drugi z pochówków zalegał z kolei na południowej rubieży osady, w wyraźnym oddaleniu od pierwszych obiektów osadniczych. Szkielet ten był ułożony na boku, z podkurczonymi nogami. Grób został już wcześniej uszkodzony przez współczesną działalność rolniczą” – poinformował archeolog.

Średniowieczny miecz tkwił w skale na dnie rzeki. Naukowcy zachwyceni

Do historycznego odkrycia doszło w wiosce Rekavice na północy Bośni i Hercegowiny. Na dnie rzeki Vrbas, 11 metrów pod wodą, znaleziono...

zobacz więcej

„Z innych zabytków ruchomych pochodzących z tego okresu chronologicznego należy wymienić między innymi pokaźny zbiór ceramiki naczyniowej liczący około 500 fragmentów – dodał Krzyszowski.

To nie jedyne odkrycia w gminie Wronki. We wsi Stróżki archeolodzy natrafili na „niewielkie pozostałości po bytności ludności z okresu neolitu”, a także „z okresu kultury łużyckiej z epoki brązu”.

Wszystkie znaleziska archeologiczne – po pracach konserwatorskich i opisaniu ich – zostaną przekazane do Muzeum Ziemi Wronieckiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej