RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

V edycja akcji pisania kartek do powstańców BohaterON – włącz historię

Dzięki kolejnej, piątej, odsłonie kampanii BohaterON – włącz historię Powstańcy Warszawscy ponownie otrzymają kartki z podziękowaniami za ich bohaterską walkę.

Stulecie Bitwy Warszawskiej. Na PGE Narodowym powstaną okopy

Na płycie boiska stadionu PGE Narodowego w Warszawie zostanie wybudowana ogromna scena; powstaną też okopy, w których rekonstruktorzy wcielą się w...

zobacz więcej

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński przypomniał w rozmowie z Polskim Radiem, że ideą akcji jest okazanie szacunku bohaterom w bezpośredniej korespondencji.

– Kolejne pokolenia mogą dzięki takim akcjom łączyć się z powstańcami i pamiętać o tym, co było najważniejsze – zaznaczył.

Pani Hanna Stadnik, pseudonim Hanka – sanitariuszka i łączniczka w czasie powstania – mówi, że bardzo cieszy ją każda kartka, na niektóre odpowiada po prostu dzwoniąc do nadawcy.

– Kartki przychodziły nawet z małych miasteczek, o których istnieniu nie widziałam, dzięki tej akcji o Powstaniu Warszawskim zaczęła mówić cała Polska – dodała.

W tym roku kartki będzie można wysyłać za pośrednictwem strony internetowej www.BohaterON.pl. Będą odpłatne w kwocie 10, 50 lub 100 złotych. Tak zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby powstańców, na środki higieniczne, sprzęt medyczny i zabiegi, lekarstwa, obiady i drobne remonty oraz opiekę sióstr PCK.

Rusza portal internetowy poświęcony wojnie polsko-bolszewickiej

Archiwum Akt Nowych uruchamia portal internetowy 1920.gov.pl. Specjalny serwis będzie poświęcony wojnie polsko-bolszewickiej, a jego najważniejszą...

zobacz więcej

Ambasadorami akcji są aktorzy, między innymi Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Maciej Zakościelny, Maciej Musiał i Antoni Pawlicki.

Do bohaterów od nadawców z Polski oraz całego świata trafiło do tej pory ponad 830 tysięcy kartek. Akcji towarzyszyć będzie druga edycja Nagrody BohaterONy 2020 imienia Powstańców Warszawskich. To wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski.

Partnerem akcji jest Polskie Radio, na którego antenach będą emitowane spoty kampanii.

źródło:
Zobacz więcej