RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jadwiga Emilewicz: Nowe regulacje ws. elektrowni wiatrowych do końca tego roku

„Projekt korekty regulacyjnej sprawi, że będzie można zredukować odległość ustawową, która dzisiaj wynosi dziesięciokrotność wysokości masztu" (fot. PAP/Kalbar)

Do końca br. powinny zakończyć się prace nad korektą legislacyjną tzw. ustawy odległościowej, ograniczającej dziś rozwój lądowej energetyki wiatrowej – zapowiedziała w środę na farmie wiatrowej pod Koźminem Wielkopolskim wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Wiatraki wysokie na 180 metrów. Ruszyła jedna z największych farm wiatrowych

Energa wchodząca w skład Grupy Orlen uruchomiła oficjalnie jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. Inwestycja w Przykonie w województwie...

zobacz więcej

Wicepremier na konferencji zorganizowanej m.in. przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przyznała, że obecne przepisy utrudniają inwestowanie w energetykę wiatrową na lądzie. – Z drugiej strony, stoimy w przededniu bardzo poważnej transformacji – powiedziała, wskazując na potrzebę odchodzenia od energetyki węglowej.

– Dlatego będziemy chcieli szeroko konsultować (...) projekt korekty regulacyjnej, która sprawi, że będzie można zredukować odległość ustawową, która dzisiaj wynosi dziesięciokrotność wysokości masztu ( wiatraka – red.), ale – po pierwsze – tylko wtedy, kiedy ona jest ona uwzględniona w planach zagospodarowania przestrzennego – powiedziała.

Drugim warunkiem postawionym przez wicepremier jest akceptacja społeczności lokalnych. – Przy przedłużonych lokalnych konsultacjach. Tylko wtedy będziemy mogli dopuścić tego typu inwestycje, ale chcemy, aby tego typu inwestycje na terenie Polski się pojawiały – zaznaczyła.

W 2019 roku rekordowa produkcja energii z morskich wiatraków

Morskie farmy wiatrowe odgrywają coraz większą rolę w zaopatrywaniu Belgii w energię – informują tamtejsze media. Rok 2019 był pod tym względem...

zobacz więcej

Wicepremier wyjaśniła, że według założeń projektu zasada dziesięciokrotności wysokości masztu wiatraka zostanie zachowana, a nowe prawo umożliwi – przy zachowaniu pewnych warunków – zredukować ją do określonego poziomu. Jednocześnie dodała, że jest przygotowywana ekspercka analiza, która ma pomóc w ustaleniu minimalnej odległości instalacji wiatrowej od zabudowań, której nie będzie można przekroczyć nawet jeśli zgodzi się na to lokalna społeczność.

Emilewicz wskazała, że prace nad nowymi regulacjami w resorcie rozwoju są na ukończeniu, potem zostaną przedstawione rządowi. – Mam nadzieję, że uda nam się zakończyć prace do końca tego roku (...) Nie chcemy się śpieszyć, nie chcemy skracać żadnych terminów legislacyjnych – dodała.

Obowiązująca od 2016 r. tzw. ustawa odległościowa wprowadziła m. in. obowiązek wznoszenia nowych turbin jedynie na podstawie planów miejscowych oraz minimalną odległość urządzenia od zabudowań mieszkalnych wynoszącą co najmniej 10-krotność jego całkowitej wysokości, co faktycznie spowodowało zakaz budowy wiatraków w promieniu około 2 km od domów. Do tego, elektrownie wiatrowe wraz z ich elementami technicznymi zaliczono do budowli, co w konsekwencji spowodowało wzrost opodatkowania tych inwestycji.

źródło:

Zobacz więcej