RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Memiarze mogą czuć się bezpieczni”. Premier dementuje fejka o nowych przepisach

Informację zdementował też resort cyfryzacji (fot. SHutterstock/SFIO CRACHO)
Informację zdementował też resort cyfryzacji (fot. SHutterstock/SFIO CRACHO)

Zapewniam, że wszyscy memiarze mogą czuć się bezpieczni – poinformował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Zdementował w ten sposób fake newsa, który krążył po mediach. Internet zalały spekulacje o tym, że rząd pracuje nad rozwiązaniami, które ograniczą działanie niektórych mediów społecznościowych i serwisów w Polsce.

Drogowy czy wyborczy? Fake news Gazety Wyborczej o przepisach drogowych

Według publikacji Gazety Wyborczej w środę weszły w życie zaostrzone przepisy ruchu drogowego. Autor, Andrzej Kublik pisze, że od 1 lipca np....

zobacz więcej

Od rana w sieci krążą plotki o tym, że rząd może ograniczyć funkcjonowanie niektórych aplikacji. O podobnej sytuacji informowały niedawno amerykańskie media.

Wirtualna Polska pisała dziś, że według jej ustaleń, „rząd szykuje przepisy, które mogą umożliwić zablokowanie TikToka w Polsce”. „Pretekstem mogłoby być np. nieprzestrzeganie praw obywatelskich w Chinach. Zdaniem urzędników, nowe regulacje nie będą wymierzone w żadne państwo, a będą odnosiły się do bezpieczeństwa Polski. W tle mamy amerykańską, dyplomatyczną ofensywę” – podano w publikacji.

Do podobnych plotek odniosło się na Twitterze Ministerstwo Cyfryzacji. „W sieci możecie dziś znaleźć informację, że rzekomo pracujemy nad przepisami, które miałyby ograniczyć w Polsce działanie niektórych mediów społecznościowych i serwisów sprzedażowych – nie wierzcie w to! To typowy fake news. Nie prowadzimy takich prac” – skomentował resort, dodając hasztag #dezinformacja.

Do fake newsów odniósł się również szef polskiego rządu premier Mateusz Morawiecki. „Serwisy społecznościowe mają wiele VAT... znaczy wad, ale zapewniam, że wszyscy memiarze mogą czuć się bezpieczni” – skomentował Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej