RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chińscy hakerzy włamali się do watykańskich sieci komputerowych

Celem ataku był nie tylko Watykan, ale również przedstawiciele Kościoła katolickiego w innych częściach świata (fot. Shutterstock/ Gorodenkoff)

Hakerzy powiązani z chińskimi władzami od maja dokonywali włamań do sieci komputerowych Watykanu – poinformowała amerykańska firma prowadząca śledztwa dotyczące cyberprzestępczości. Celem ataku był nie tylko Watykan, ale również przedstawiciele Kościoła katolickiego w Hongkongu.

Były ministrant okradał własną parafię. Usłyszał zarzuty

Były ministrant 13 razy włamywał się do kościoła w Skierniewicach. 21-latek ukradł ponad 9000 złotych, krzyże, kielichy i monstrancje. Teraz za to...

zobacz więcej

Firma Recorded Future przeprowadziła śledztwo w sprawie ataków na sieci komputerowe Watykanu, które miały miejsce od maja tego roku. Jej zdaniem ślady pozostawione przez hakerów prowadzą do Chin.

Metody działania hakerów, którzy infiltrowali Watykan, są zaś – zdaniem analityków amerykańskiej firmy – takie same, jak wcześniejsze cyberataki przeprowadzane przez hakerów powiązanych z chińskim rządem.

Tymczasem Watykan wciąż prowadzi rozmowy z przedstawicielami chińskich władz w kwestii normalizacji stosunków z Chińską Republiką Ludową. Wcześniej doszło nawet do zawarcia porozumienia, na mocy którego chińskie władze zgodziły się, aby to papież zatwierdzał kandydatury chińskich biskupów tzw. kościoła patriotycznego, który de facto nie uznaje zwierzchnictwa Stolicy Apostolskiej. Nominacje biskupów muszą w Chinach uzyskać zgodę urzędników partyjnych.

Chińskie MSZ stanowczo odrzuciło oskarżenia w sprawie ataków. Zazwyczaj w tego typu sytuacjach chińskie władze tłumaczą, że same są ofiarą, a nie sprawcą cyberataków.

źródło:
Zobacz więcej