RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Startuje kolejna edycja programu Maluch Plus. Budżet wynosi 450 mln zł

Wnioski o dofinansowanie można będzie składać już od 7 września (fot. Shutterstock/Sergey Novikov)

Ruszamy z kolejną edycją programu Maluch Plus już teraz, żebyśmy mogli ogłosić wyniki konkursu na dofinansowanie z końcem tego roku; chcemy rozpocząć te inwestycje jak najszybciej – poinformowała w środę w Milanówku (woj. mazowieckie) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Miliony wsparcia przez 10 lat. Prezydent podpisał ustawę o pomocy dla firm

Budżet państwa będzie przeznaczał rocznie 120 mln zł przez 10 lat na wsparcie dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji na skutek...

zobacz więcej

Minister Maląg poinformowała, że wnioski o dofinansowanie utworzenia placówki opiekuńczej dla dzieci do lat trzech w ramach programu Maluch Plus można będzie składać już od 7 września. – Ogłaszamy to tak wcześnie, żeby móc ogłosić wyniki konkursu do końca tego roku i rozpocząć te inwestycje jak najszybciej – podkreśliła.

Minister powiedziała również, że w edycji na 2021 r. zwiększona została kwota dofinansowania jednego miejsca w placówce dla jednostek samorządu terytorialnego, gdzie jest już taka placówka, ale samorząd chce utworzyć kolejną. W takim przypadku kwota wynosi 30 tys. (w 2020 r. było to 25 tys.). Natomiast samorządy, które chcą utworzyć pierwszą instytucję opieki nad dziećmi do lat trzech, mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 33 tys. na jedno miejsce.

– Chcemy dawać wybór rodzinom, by mogły zdecydować o powrocie do pracy lub o kontynuacji wychowania dzieci w domu – podkreśliła Maląg.

Ministerstwo Cyfryzacji dokupuje kolejne tablety dla szkół

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało samorządom ponad 400 mln zł na zakup sprzętu komputerowego dla szkół; w tej chwili dokupujemy kolejne 30 tys....

zobacz więcej

Wiceminister resortu Barbara Socha zaznaczyła, że tak wczesne ogłoszenie naboru wniosków to „odpowiedź na zapotrzebowanie samorządów, które budują coraz więcej żłobków”. – Chcemy rozpocząć te inwestycje dużo wcześniej niż miało to miejsce dotychczas, by rozstrzygnąć program od końca roku i zapewnić środki – podkreśliła Socha.

Burmistrz Milanówka Piotr Remiszewski z kolei podkreślił, że gmina pozyskała 1,5 mln dofinansowania na żłobek dzięki dotacji Maluch Plus. – A to nie koniec tych grantów, bo w tym tygodniu podpisujemy kolejną umowę na dofinansowanie utrzymania i prowadzenia tego obiektu – poinformował, wyrażając zadowolenie ze współpracy z resortem rodziny.

W 2020 r. w ramach programu ma powstać 24,8 tys. miejsc opieki. Jednostki samorządu terytorialnego i podmioty prywatne zgłosiły zapotrzebowanie na dofinansowanie do tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w wysokości blisko 336 mln zł.

Całkowity budżet programu na rok 2020 to 450 mln zł.

źródło:

Zobacz więcej