RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Media społecznościowe pod specjalnym nadzorem. Turecki parlament przyjął ustawę

Firmy mogą być karane wysokimi grzywnami, blokowaniem reklam i spowolnieniem przepustowości sieci o 90 proc. (fot. Shutterstock/Vasin Lee)
Firmy mogą być karane wysokimi grzywnami, blokowaniem reklam i spowolnieniem przepustowości sieci o 90 proc. (fot. Shutterstock/Vasin Lee)

Turecki parlament uchwalił w środę kontrowersyjną ustawę regulującą funkcjonowanie mediów społecznościowych, która – według jej krytyków – pozwoli władzom na ściślejszą kontrolę treści w internecie. Przyjęcie ustawy zostało ogłoszone na Twitterze.

Media: Rosja sieje dezinformację na temat koronawirusa w USA

Rosyjski wywiad używa trzech anglojęzycznych portali, by siać dezinformację na temat koronawirusa w USA – twierdzą przedstawiciele administracji...

zobacz więcej

Według rządzącej w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), nowe prawo ma „skończyć z obelgami, bluźnierstwami i nękaniem poprzez media społecznościowe”.

Ustawa nakłada na zagraniczne platformy społecznościowe z ponad milionem użytkowników obowiązek posiadania w Turcji przedstawicielstw, których zadaniem byłaby m.in. współpraca z władzami przy regulacji treści pojawiających się na portalach. Przepisy nakazują również lokalne przechowywanie danych, a także wyznaczają terminy usuwania treści, w sprawie których nastąpi interwencja władz.

Firmy, które nie podporządkują się władzom, będą karane wysokimi grzywnami, blokowaniem reklam i spowolnieniem przepustowości sieci nawet o 90 proc.

Według organizacji Human Rights Watch, przyjęcie nowego prawa „sygnalizuje nową mroczną erę cenzury internetu”. HRW uważa przy tym, że obowiązek lokalnego przechowywanie danych umożliwi władzom tureckim łatwiejszy dostęp do osobistych danych użytkowników sieci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej