RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Tempo zanieczyszczania oceanów plastikiem potroi się do 2040 roku

Plastik nie jest biodegradowalny daltego kumuluje się w oceanach i będzie tam pozostawał setki lat (fot. Shutterstock/Willyam Bradberry)
Plastik nie jest biodegradowalny daltego kumuluje się w oceanach i będzie tam pozostawał setki lat (fot. Shutterstock/Willyam Bradberry)

Najnowsze

Popularne

Jeżeli nie dojdzie do natychmiastowych działań, tempo przedostawania się plastiku do oceanów potroi się do 2040 r. – dowodzą naukowcy z międzynarodowego zespołu na łamach tygodnika „Science”.

Toksyczne efekty plastiku są odczuwane przez komórki wszystkich zwierząt

Czas postanowień noworocznych. Wiem, wiem – rzadko się tego potem trzymamy. Może jednak warto przemyśleć, czy nie postanowić sobie ograniczyć, i to...

zobacz więcej

Przy międzynarodowym wysiłku związanym z mniejszą produkcją i zużyciem plastiku, a także z jego segregacją, możliwe byłoby zmniejszenie tego tempa do ok. 80 proc prognozowanego poziomu. Muszą jednak towarzyszyć temu decyzje rządów i międzynarodowe regulacje.

Zgodnie z raportem, jeżeli nie podejmie się żadnych działań w celu zapobieżenia wzrostu zanieczyszczenia mórz plastikiem, wówczas poziom plastiku będzie się systematycznie zwiększał. Szacuje się, że z obecnych 11 mln ton rocznie, poziom plastiku przedostającego się do oceanów będzie stopniowo wzrastał, osiągając w ciągu 20 lat aż 29 mln ton rocznie.

Jest to odpowiednik 50 kg plastiku w przeliczeniu na każdy metr linii brzegowej wszystkich lądów.

Ponieważ plastik nie jest biodegradowalny, oznacza to, że kumuluje się w oceanach i będzie tam pozostawał przez setki lat. Jego ilość w oceanach do 2040 r. może osiągnąć 600 mln ton. To mniej więcej tyle, ile mogłoby ważyć trzy mln waleni błękitnych.

Zdaniem naukowców, epidemia koronawirusa dodatkowo pogorszyła globalną, i tak już katastrofalną sytuację, ponieważ zużycie jednorazowych opakowań w czasie epidemii znacznie wzrosło.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej