RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Media: Rosja sieje dezinformację na temat koronawirusa w USA

Kreml prowadzi wojnę hybrydową z Zachodem (fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)
Kreml prowadzi wojnę hybrydową z Zachodem (fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

Rosyjski wywiad używa trzech anglojęzycznych portali, by siać dezinformację na temat koronawirusa w USA – twierdzą przedstawiciele administracji USA, z którymi rozmawiała agencja Associated Press. Mechanizm działania był podobny, jak podczas wyborów prezydenckich w 2016 roku.

Niemieccy neonaziści szkoleni w Rosji

Rosyjski Ruch Imperialny szkoli radykałów z Zachodu i wysyła najemników na prowadzone przez Kreml wojny. Organizacja wciąż cieszy się cichą...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Chodzi o materiały publikowane na portalach, które są własnością spółki InfoRos zarejestrowanej w Rosji. Należą do niej portale InfoRos.ru, Infobrics.org i OneWorld.press.

Publikacje są przygotowane poprawnie pod względem językowym, dostosowane do przyzwyczajeń odbiorców anglojęzycznych. Wskazano, że ich głównym celem jest mnożenie informacji pogłębiających strach przed wirusem, wywoływanie niepokojów społecznych i podrywanie zaufania do władz, jeśli chodzi o walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

W ocenie wywiadu USA za systematycznym dezinformowaniem o koronawiruse i przebiegu epidemii w USA stoją dwie struktury podległe Służbie Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej (SWR FR). Kontrolowane przez SWR trzy portale są znane specjalnej grupie roboczej powołanej w ramach Unii Europejskiej, która badała kampanię dezinformacyjną, jaką Rosjanie rozpętali wokół kryzysu migracyjnego w 2015 roku i wojny w Syrii – dodaje AP.

Wywiad USA uważa, że działania portali były koordynowane przez agentów wywiadu Denisa Tiurina i Aleksandra Starunskiego, którzy wchodzili w skład ścisłego kierownictwa firmy InfoRos.

Od końca maja do połowy czerwca portale używane przez Rosjane opublikowały ponad 150 artykułów, w których koncentrowały się na słabym radzeniu sobie przez władze amerykańskie z epidemią.

Używane przez Rosjan anglojęzyczne portale zwróciły na siebie uwagę amerykańskich służb, gdy zaczęły publikować materiały lansujące takie tezy, jak: „Rosja zapewniła Ameryce znaczącą pomoc logistyczną w walce z epidemią” albo, że „Chiny przyznały, że SARS-CoV-2 to broń biologiczna”, które przedostały się do mediów wywołując konsternację i protesty dyplomatów – pisze AP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej