Trening muzyczny a wyniki w szkole. Naukowcy podważyli obowiązującą teorię

Trening muzyczny może być mimo wszystko korzystny dla dzieci – zapewniają badacze (fot. Pexels)

Trening muzyczny nie wpływa u dzieci na poprawę funkcjonowania poznawczego, ani polepszenie wyników w szkole. Wnioski takie wyciągnęli naukowcy, którzy rezultaty metaanalizy opublikowali na łamach czasopisma „Memory&Cognition”.

Niektórzy są bardziej wrażliwi na ból. Mają to po neandertalczykach

Neandertalczycy, nasi ewolucyjni krewniacy, którzy wymarli kilkadziesiąt tysięcy lat temu, mogli mieć mniejszą odporność na ból. Niektórzy z nas tę...

zobacz więcej

Badacze z japońskiego Fujita Health University i brytyjskiego London School of Economics and Political Science przeanalizowali badania z lat 1986-2019, dotyczące wpływu treningu muzycznego na rozwój funkcji poznawczych (na przykład pamięci), poprawę osiągnięć szkolnych (na przykład z matematyki) lub pisania i czytania u dzieci.

Doszli do wniosku, że – wbrew powszechnemu mniemaniu – wykształcenie muzyczne wcale nie wywiera specjalnego wpływu na te aspekty funkcjonowania maluchów. Owszem, badacze stwierdzili występowanie małego efektu w badaniach gorszej jakości (nieuwzględniających grupy kontrolnej lub losowego doboru uczestników). Ale już w lepiej zaprojektowanych badaniach taki efekt się nie pojawiał.

Nie miało znaczenia, jakie umiejętności brano pod uwagę i jak długo trwał trening muzyczny. – Nasze badanie pokazuje, że powszechne przekonanie, iż muzyka czyni dzieci mądrzejszymi, jest niepoprawne. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że uczenie muzyki jedynie w celu wzmocnienia u dzieci umiejętności poznawczych czy akademickich jest bezcelowe – ocenia dr Giovanni Sala, jeden z autorów pracy.

– Trening muzyczny może być mimo wszystko korzystny dla dzieci, na przykład poprzez poprawę umiejętności społecznych i poczucia własnej wartości. Niektóre elementy kształcenia muzycznego, takie jak arytmetyczna notacja muzyczna mogą być wykorzystywane do ułatwienia nauki innych dyscyplin – dodaje dr Fernand Gobet.

źródło:

Zobacz więcej