RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Białorusi był zakażony koronawirusem

Alaksandr Łukaszenka wielokrotnie wypowiadał się na temat koronawirusa (fot. Nikolai Petro\TASS via Getty Images)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka poinformował we wtorek, że przebył infekcję wywołaną koronawirusem bez objawów. Jego zdaniem 97 proc. Białorusinów przeszło zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo.

WHO: pora roku nie ma znaczenia, Covid-19 nie jest chorobą sezonową

Covid-19 nie jest chorobą sezonową i nie można porównywać jej do grypy – przestrzegła we wtorek rzeczniczka prasowa Światowej Organizacji Zdrowia...

zobacz więcej

– Spotykacie człowieka, który zdołał przechorować koronawirusa „na nogach” – oświadczył we wtorek Łukaszenka podczas spotkania z wojskowymi w mińskiej jednostce wojsk MSW.

– Tak wczoraj stwierdzili lekarze. Bez objawów – dodał. Przeprosił jednocześnie za swój głos, bo, jak wyznał, „ostatnio musi dużo mówić”.

Prezydent odbywa w ostatnim czasie wiele spotkań z przedstawicielami różnych struktur i zakładów. Na Białorusi trwa kampania przed wyborami prezydenta, w których Łukaszenka ubiega się o szóstą kadencję z rzędu.

– Jak mówiłem, 97 proc. ludności przechodzi tę zarazę bezobjawowo. Chwała Bogu, że trafiłem do tej grupy bezobjawowych” – powiedział. „W końcu i ja trafiłem do złotego zbioru Białorusi – dodał, nawiązując zapewne do tego, że nabył odporność na Sars-CoV-2.

Łukaszenka wielokrotnie wypowiadał się na temat koronawirusa, twierdząc m.in., że na świecie reakcja na zagrożenie jest przesadzona i wiele krajów ulega „psychozie”. Zasłynął m.in. wypowiedzią, że nigdzie wirusa „nie widzi”, a także całym szeregiem zaleceń, jaką stosować profilaktykę. Wymieniał m.in. saunę, mocne trunki oraz pracę na traktorze.

Koronakryzys po brazylijsku. Bolsonaro oskarżany o „zbrodnię przeciw ludzkości”

Brazylijskie związki zawodowe pracowników ochrony zdrowia, zrzeszające ponad milion członków, oskarżyły prezydenta Jaira Bolsonaro o popełnienie...

zobacz więcej

Sugerował również, że za epidemią mogą stać jakieś bliżej nieokreślone siły.

Jednocześnie zapewniał, że białoruski system ochrony zdrowia jest dobrze przygotowany do walki z epidemią. Na Białorusi nie wprowadzono odgórnej kwarantanny ani nie zamykano granic. Prezydent uzasadniał to m.in. troską o gospodarkę, która może ponieść ogromne straty z powodu lockdownu.

Według danych z wtorku na Białorusi zarejestrowano ogółem 67366 przypadków, co oznacza, że przyrost dobowy wyniósł 115.

Zmarło 543 chorych, spośród których pięć osób w ciągu ostatniej doby.

źródło:

Zobacz więcej