RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gliński: celem obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej jest wzmacnianie polskiej wspólnoty

Głównym celem obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej jest budowa, wzmacnianie polskiej wspólnoty. Obchodzimy te wydarzenia, żeby myśleć o doświadczeniu polskiej tożsamości, o naszej pamięci i budować, integrować naszą wspólnotę narodową – powiedział minister kultury Piotr Gliński. – 15 sierpnia Wisłostradą w Warszawie przejdzie uroczysta defilada – poinformował z kolei szef MON Mariusz Błaszczak.

Powstanie portal poświęcony bitwie warszawskiej

Polskie Radio wraz z programem „Niepodległa” będzie tworzyć portal internetowy z poświęcony bitwie warszawskiej. Portal powstanie z okazji 100....

zobacz więcej

– Podstawowymi dziełami, jakie chcemy, żeby po tych obchodach pozostały w Polsce, jest wielka sieć nowoczesnych muzeów, jakie teraz budujemy – powiedział wicepremier Gliński podczas konferencji prasowej dotyczącej wydarzeń organizowanych w ramach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Przypomniał, że 14 sierpnia otwarte zostanie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Podał, że inwestycja ta wynosi około 250 mln zł, a wraz z zagospodarowaniem całego kilkuhektarowego terenu – bo jak zauważył – jest tam też dworek Milusin i willa Bzów, gdzie przebywali adiutanci Piłsudskiego – to inwestycja znacznie poważniejsza.

Gliński powiedział, że „obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej to przede wszystkim centralne wydarzenia państwowe oraz te organizowane przez resort obrony narodowej”. Poinformował, że „w całej Polsce będzie organizowane kilka tysięcy najróżniejszych imprez i wydarzeń upamiętniających”. Większość z nich odbędzie się w ramach programu Niepodległa.

– Naszym głównym celem jest budowa, wzmacnianie polskiej wspólnoty, po to obchodzimy te wydarzenia, żeby myśleć o doświadczeniu polskiej tożsamości, o naszej pamięci i budować, integrować naszą wspólnotę narodową, naszą wspólnotą polityczną – podkreślił.

Wybrano projekt na pomnik Bitwy Warszawskiej

Mirosław Nizio wraz z zespołem zaprojektowali projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r., który wygrał konkurs. Pomnik ukaże, że centrum walki o...

zobacz więcej

Uroczysta defilada 


Konkursy, filmy, otwarcie muzeum, ale przede wszystkim – defilada. To część wydarzeń zaplanowanych w związku z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Jak powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak hasłem przewodnim obchodów jest „polskie zwycięstwo dla wolności Europy”. 15 sierpnia Wisłostradą w Warszawie przejdzie uroczysta defilada.

– Będzie w tej defiladzie prezentowany zrekonstruowany pierwszy polski pojazd pancerny, stworzony przez inżyniera Tańskiego właśnie w roku 1920. Oprócz defilady, o godzinie 12 15 sierpnia odbędzie się uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Piłsudskiego – mówił szef MON Mariusz Błaszczak.

Podczas defilady zostaną też pokazane repliki sztandarów z epoki.

Minister zaapelował o noszenie masek i zachowywanie dystansu. Defilada ma ruszyć po godz. 15.

W Ossowie odbędzie się msza święta, a dzień później, w Radzyminie, odsłonięta zostanie figura Matki Boskiej Zwycięskiej.

źródło:
Zobacz więcej