RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwsza seria elektryków z Kutna już jeździ

Zaprezentowano Vosco S106EV (fot. YouTube/ FSO SYRENA w Kutnie S.A.)
Zaprezentowano Vosco S106EV (fot. YouTube/ FSO SYRENA w Kutnie S.A.)

Bramy fabryki w Kutnie opuściło pięć egzemplarzy z pierwszej serii modelu Vosco S106EV. Auto ma elektryczny silnik o mocy 156 KM i baterie, które można naładować do pełna w ciągu 1,5 godziny. Całość jest inspirowana kultową Syreną – informuje portal auto-swiat.pl.

Polacy coraz chętniej jeżdżą hybrydami i elektrykami. Mamy europejskie podium

W I kwartale tego roku zarejestrowano w Polsce 139,8 tys. nowych samochodów osobowych. Wśród nich wyraźnie wyższy jest udział aut hybrydowych i...

zobacz więcej

Vosco S106EV został zbudowany od podstaw w Polsce. – Mogę z całą mocą podkreślić – nasze marzenia stały się rzeczywistością – tak o debiucie pierwszej serii elektrycznych samochodów z Kutna mówi Mieczysław Wośko, przewodniczący rady nadzorczej FSO Syrena.

– W roku 2016 rozpoczęliśmy budowę samochodu osobowego nawiązującego do kultowej Syreny. W roku 2018, już po dwóch latach, otrzymaliśmy homologację osobową na ten samochód – wspomina Maciej Pawlak, prezes zarządu firmy z Kutna.

– Logiczną kontynuacją wykorzystującą nasze doświadczenie i obecne trendy to była budowa samochodu elektrycznego na bazie samochodu spalinowego – dodaje Pawlak.

Zamiast silnika 1,4 l pojawił się zatem napęd elektryczny o mocy 115 kW (156 KM). W trybie sport można osiągnąć nawet 175 kW, czyli ok 240 KM (maksymalny moment obrotowy wynosi 350 Nm) – czytamy na portalu auto-swiat.pl.

Zasięg samochodu przy obecnie stosowanych bateriach 31,5 kWh wynosi ok. 200 km (prędkość maksymalna to 140 km/h). FSO Syrena deklaruje jednak, że jeszcze w tym roku pojawi się odmiana o zasięgu zwiększonym do 250 km – podaje portal auto-swiat.pl.

Producent deklaruje, że naładowanie baterii do pełna potrwa od ok. 1,5 godziny (typowa publiczna szybka ładowarka) do ok. 8 godzin (zasilanie w domu). Do wykorzystania jest coraz popularniejsze złącze CCS Combo 2 oraz pokładowe ładowarki (30 kW DC i 6,6 kW AC).

Pierwsze egzemplarze to auta prototypowe. Obecnie trwają prace m.in. nad technologią produkcji spawania i montażu elementów nadwozia.

FSO Syrena zapowiada nową wersję EV2, która pojawi się jeszcze w tym roku.

Jest rozporządzenie w sprawie dopłat do samochodów elektrycznych

Ministrowie energii oraz finansów, inwestycji i rozwoju podpisali rozporządzenie ws. dopłat do zakupu nowych samochodów elektrycznych i wodorowych....

zobacz więcej

FSO Polonez w wersji elektrycznej 


 Przy okazji prezentacji szczegółów dotyczących elektrycznego modelu Vosco S106EV, firma FSO Syrena z Kutna pokazała gotowy prototyp modelu inspirowanego Polonezem. FSO Syrena nie ma obecnie praw do używania nazwy Polonez.

Nowy samochód koncepcyjny z Kutna to duży sportback klasy premium o charakterze auta elektrycznego – podaje portal auto-motor-i-sport.pl. Ma ponad 5,14 m długości, co przy wysokości 1,49 m robi naprawdę dobre wrażenie. Jak zauważa twórca, samochody koncepcyjne rządzą się swoimi prawami i wygląd produkcyjny, jeśli do takiej fazy by doszło, uległby jednak nieznacznym zmianom – czytamy.

– Niestety na ten moment nie planujemy produkcji tego modelu, jest to wyłącznie kierunek stylistyczny naszej fabryki, ponieważ nasze plany skupiają się głównie na projekcie nowego nadwozia i wnętrza dla Vosco EV2, które chcemy zaprezentować do końca 2020 roku – podsumowuje dla portalu auto-motor-i-sport.pl Damian Woliński, projektant w FSO Syrena.

źródło:
Zobacz więcej