RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Były kierowca Formuły 1 przeszedł kolejną operację mózgu

Czterokrotny złoty medalista paraolimpijski został potrącony przez ciężarówkę podczas wyścigu niepełnosprawnych kolarzy (fot. y Andrea Diodato/NurPhoto via Getty Images)
Czterokrotny złoty medalista paraolimpijski został potrącony przez ciężarówkę podczas wyścigu niepełnosprawnych kolarzy (fot. y Andrea Diodato/NurPhoto via Getty Images)

Były kierowca Formuły 1 Alex Zanardi przeszedł kolejną operację mózgu. Tym razem zabieg przeprowadzili lekarze z Mediolanu. Czterokrotny złoty medalista paraolimpijski 19 czerwca został potrącony przez ciężarówkę podczas wyścigu niepełnosprawnych kolarzy.

Tragiczna śmierć piłkarza. Świętował ukończenie studiów

Były piłkarz angielskiego Nottingham Forest Derrick Otim nie żyje. 24-latek utonął podczas imprezy.

zobacz więcej

Zanardi po wypadku długo leżał w szpitalu w Sienie, skąd został przetransportowany najpierw do centrum rehabilitacyjnego, a następnie do Mediolanu. Przeszedł już kilka operacji.

53-letni Włoch dobrze zniósł zabieg, ale znajduje się nadal na oddziale intensywnej terapii, a jego stan określany jest jako stabilny.

Wcześniejszą operację Zanardi przeszedł 6 lipca. Miała ona na celu „rekonstrukcję twarzy”. Jego stan oceniono wówczas jako stabilny, jeśli chodzi o kwestie sercowo-oddechowe, poważny - odnośnie spraw neurologicznych, a wszelkie prognozy były ostrożne.

Do wypadku doszło podczas zawodów „Obiettivo Tricolor”. Impreza, w formie sztafety przemierzającej Włochy z północy na południe, ma za zadanie promocję sportu niepełnosprawnych. Zanardi, który w 2001 roku uległ wypadkowi na torze samochodowym tracąc obydwie nogi, był jej inicjatorem i jednym z 50 uczestników. Zdaniem świadków, w pewnym momencie, na niebezpiecznym zjeździe, stracił kontrolę nad rowerem, przewrócił się i uderzył w ciężarówkę.

Trafił do kliniki w Sienie z poważnymi obrażeniami czaszki i twarzy, a lekarze od razu ostrzegali o możliwym uszkodzeniu mózgu. Zanardi przeszedł operację neurochirurgiczną i szczękowo-twarzową, został też zaintubowany.

W Formule 1 Włoch startował – z przerwą - w latach 1991-1999, a jego najlepszym miejscem było szóste w Grand Prix Brazylii w 1993 roku.

Po wypadku na torze w Niemczech, w którym stracił nogi, zaczął rywalizować ze sportowcami niepełnosprawnymi. Zdobył w 2012 i 2016 roku cztery złote i dwa srebrne medale igrzysk paraolimpijskich w jeździe na rowerze typu handbike.

źródło:

Zobacz więcej