RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niektórzy są bardziej wrażliwi na ból. Mają to po neandertalczykach

Ludzie posiadający neandertalski wariant genu mogą odczuwać ból intensywniej (fot. Shutterstock/sebra)

Neandertalczycy, nasi ewolucyjni krewniacy, którzy wymarli kilkadziesiąt tysięcy lat temu, mogli mieć mniejszą odporność na ból. Niektórzy z nas tę cechę odziedziczyli – informują naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.

Otyłość a koronawirus. Rząd wprowadza ograniczenia w reklamach niezdrowych produktów

Brytyjski rząd ogłosił w poniedziałek kampanię walki z otyłością, co ma również przyczynić się do spadku liczby zgonów z spowodowanych przez...

zobacz więcej

Badania genetyczne dowiodły, że ludzie krzyżowali się z neandertalczykami kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Świadczą o tym geny neandertalskie, których kilka procent zostało w naszym genomie. Część z tych genów odpowiadać może za próg bólu.

W komórkach nerwowych występują tzw. kanały jonowe, odgrywające kluczową rolę w inicjowaniu impulsów elektrycznych, które – wysyłane do mózgu – sygnalizują ból. W neandertalskim wariancie genu kanał jonowy jest aktywowany łatwiej i szybciej. Ludzie, którzy posiadają ten wariant genu, intensywniej odczuwają ból.

– Czy rzeczywiście neandertalczycy odczuwali większy ból, trudno powiedzieć, ponieważ ból jest również modyfikowany w rdzeniu kręgowym i w mózgu – wyjaśnia członek zespołu, Svante Paabo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku (Niemcy).

– Na pewno jednak najnowsze badania pokazują, że wystarczył słabszy bodziec, żeby sygnał bólowy został zainicjowany – dodaje.

źródło:

Zobacz więcej