RAPORT

Prorosyjska era Tuska

KRRiT upomina TVN ws. rozmowy z prof. Środą

Tematem rozmowy w TVN był projekt zaostrzenia ustawy aborcyjnej (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images))
Tematem rozmowy w TVN był projekt zaostrzenia ustawy aborcyjnej (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images))

Najnowsze

Popularne

„W ocenie KRRiT taki sposób zaprezentowania opinii publicznej przedmiotowego zagadnienia można odebrać jako niewystarczające przygotowanie do dyskusji ze strony dziennikarki prowadzącej audycję, skutkujące wprowadzeniem odbiorców w błąd” – napisała Anna Szydłowska-Żurawska, Dyrektor Departamentu Prezydialnego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w odpowiedzi na zgłoszenie w sprawie rozmowy, jaką z prof. Magdaleną Środą przeprowadziła w TVN dziennikarka Justyna Pochanke. Jej tematem był projekt zaostrzenia ustawy aborcyjnej.

Serwis TVN i trzy kłamstwa w ciągu jednej minuty

Aż trzy razy w ciągu jednej minuty minęły się z prawdą podczas rozmowy dziennikarka Justyna Pochanke rozmawiając i feministka prof. Magdalena...

zobacz więcej

W kwietniu br. Sejm zajmował się obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży – „Zatrzymaj aborcję”. Projekt ten zakłada zniesienie możliwości aborcji ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Propozycja zmian, pod którą podpisało się ponad 830 tys. obywateli, została złożona w Sejmie jesienią 2017 r.

Do sprawy nawiązano w TVN 24. Prowadząca program Justyna Pochanke w rozmowie z prof. Magdaleną Środą stwierdziła, że „wrzuca się projekt bezwzględnego zaostrzenia ustawy o aborcji, z zakazem nawet, kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu” – mimo że projekt, który ma być rozpatrywany w Sejmie, nie odnosi się do takiej sytuacji, a termin, na który przewidziano zajęcie się sprawą, był ostatnim możliwym.

W sprawie tej interweniował jeden z widzów, który zdecydował się zgłosić sprawę do KRRiT poprzez formularz na jej stronie.

W odpowiedzi KRRiT poinformowała, że w tej sprawie zostało przeprowadzone postępowanie wyjaśniające, w ramach którego poddano analizie całość zgromadzonej dokumentacji.

„Przeprowadzona analiza wykazała, że w audycji przekazano nieprawdziwą informację na temat prac sejmowych nad obywatelskim projektem ustawy »Zatrzymaj aborcję«. Słowa prof. Magdaleny Środy (cyt.) »jeśli chodzi o ustawę, którą wprowadza rząd (...)«, nie wskazywały, że jest to projekt obywatelski, lecz rządowy. Ta wypowiedź nie została sprostowana przez prowadzącą, która zadając wcześniej prof. M. Środzie pytanie odnoszące się do tej kwestii – sama stwierdziła m.in. (cyt.) ...»wrzuca się projekt zaostrzenia aborcji (...)«. W ocenie KRRiT taki sposób zaprezentowania opinii publicznej przedmiotowego zagadnienia można odebrać jako niewystarczające przygotowanie do dyskusji ze strony dziennikarki prowadzącej audycję, skutkujące wprowadzeniem odbiorców w błąd” – czytamy.

Jak dodano, w związku ze sprawą przewodniczący KRRiT skierował do TVN wystąpienie, w którym przypomniał, że „rolą dziennikarzy przeprowadzających wywiady jest m.in. moderowanie przekazu, a więc jednoczesne odnoszenie się do treści przekazywanych podczas jego trwania, w tym również czuwanie nad jego poziomem merytorycznym”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej