RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Te psy potrafią wykryć COVID-19 u ludzi. Skuteczność to 94 proc. [WIDEO]

Poziom dokładności wykrycia wirusa wynosi aż 94 proc. (fot. REUTERS/Wolfgang Rattay)

Naukowcy z Niemiec odkryli, że wojskowe psy tropiące potrafią odróżnić próbki od pacjentów zakażonych koronawirusem i od zdrowych. Poziom dokładności wykrycia wirusa wynosi aż 94 proc.

SARS-CoV-2 stosuje kamuflaż. Niezauważony włamuje się do komórek

Koronawirus SARS-CoV-2 używa jednego ze swoich enzymów do kamuflażu, dzięki temu komórki gospodarza nie rozpoznają jego materiału genetycznego jako...

zobacz więcej

Eksperci z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze przeszkolili osiem psów z niemieckiej Bundeswehry pod kątem rozróżnienia między śluzem i śliną pacjentów zakażonych koronawirusem i osób niezainfekowanych.

Czworonogi otrzymywały losowo próbki pozytywne i negatywne za pomocą maszyny. W wyniku badań zwierzęta były w stanie pozytywnie zidentyfikować wirusa z 94 proc. wskaźnikiem sukcesu. Na ponad 1000 pobranych próbkach, zespół stwierdził, że psy mogą odgrywać rolę w wykrywaniu wirusa.

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU), zwróciła uwagę na to, że czworonogi mogą też wyczuć procesy biochemiczne i zmiany spowodowane przez wirusa. Przy następnych badaniach naukowcy planują wyszkolić wojskowe psy w zakresie różnicowania próbki COVID-19 z innych chorób, takich jak grypa.

źródło:
Zobacz więcej