RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polka pomagała ukochanemu kierować gangiem. Zaopatrywali laboratoria narkotykowe

Dwa laboratoria, w których produkowano metamfetaminę, MDMA oraz amfetaminę zlikwidowali holenderscy policjanci, dzięki informacjom od CBŚP. Polscy śledczy rozbili w tym samym czasie w kraju gang, który mógł dostarczyć do fabryk narkotyków kilkadziesiąt ton prekursorów i substancji chemicznych. Na czele grupy stali Holender i jego 34-letnia partnerka Magdalena B.

Operacja „Gama” czyli jak policjanci kupili od gangsterów blisko 80 kg amfetaminy

Nawet 80 kg amfetaminy kupili policjanci radomskiego CBŚP w czasie operacji specjalnej o kryptonimie Gama, wymierzonej w dwa gangi działające na...

zobacz więcej

Na trop gangu przemycającego prekursory narkotyków syntetycznych do Holandii wpadli policjanci bydgoskiego zarządu CBŚP. Według oficjalnej wersji wszystko zaczęło się przed dwoma laty od zatrzymania do kontroli drogowej samochodu przewożącego substancje chemiczne. Szybko okazało się, że proceder ten trwał od dłuższego czasu. Transporty były regularne, a adresy odbiorców w dokumentach przewozowych nie były miejscem docelowym ładunków.

Policjanci z CBŚP wespół z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu porozumieli się z policją i prokuraturą z Holandii. Działania koordynowały Europol i Eurojust. Przed niespełna dwoma tygodniami śledczy z obu krajów zdecydowali o jednoczesnym uderzeniu.

Na terenie województwa wielkopolskiego „cebesie” zatrzymali Holendra i jego partnerkę Magdalenę B., uważanych za liderów gangu przemycającego prekursory do Holandii. W ich miejscu zamieszkania znaleziono 14 litrów płynnej amfetaminy. W Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszeli oni m.in. zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Sąd aresztował oboje na trzy miesiące. Na terenie Polski zatrzymano pięć osób z ich gangu.

W tym samym czasie na terenie Holandii tamtejsza policja odkryła dwa profesjonalne laboratoria narkotyków syntetycznych. Składały się nań trzy linie produkcyjne do wytwarzania metamfetaminy, MDMA (głównego składnika ecstasy) oraz amfetaminy. Podczas akcji przechwycono 171 litrów płynnej metamfetaminy, 53 litry płynnej amfetaminy oraz 40 kg MDMA. Według śledczych do fabryczek tych dostarczono około 80 ton prekursorów i substancji chemicznych z Polski i Chin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej