RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Przemycili cztery tony narkotyków na Wyspy i do Skandynawii

Najnowsze

Popularne

Ponad cztery tony narkotyków m.in. haszyszu i kokainy, przemycił do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Skandynawii gang wywodzący się z Pomorza. Dwóch członków bandy brało również udział w wyniesieniu z magazynu Urzędu Celnego w Chełmży maszyn do produkcji papierosów i gotowych wyrobów nikotynowych o łącznej wartości 9 mln zł. Gdańskie „pezety” oskarżyły 12 członków gangu o popełnienie 100 przestępstw.

CBŚP przejęło transport marihuany. Zatrzymano przemytników

Trzej narkotykowi kurierzy z Gdańska wpadli na autostradzie A1 gdy wracali z Hiszpanii z transportem marihuany. Funkcjonariusze CBŚP znaleźli w...

zobacz więcej

Rozpracowanie tego gangu zajęło CBŚP i prokuratorom Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej przeszło cztery lata. Śledczy ustalili, że wywodzący się z Trójmiasta i okolic gang, zajmuje się przerzutem narkotyków z Hiszpanii i Włoch do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Łotwy, Danii, Szwecji oraz Norwegii. Grupa przemycała haszysz, marihuanę i kokainę. Miała swoich rezydentów na Półwyspie Iberyjskim oraz na Wyspach i w Skandynawii.

Polskich śledczych wspierali w rozpracowaniu bandy m.in. policjanci z Holandii, Szwecji i Norwegii oraz funkcjonariusze ze szwedzkiej i norweskiej Służby Celnej. Działania zaś koordynował Europol. Ta współpraca dała szybko rezultaty.

W latach 2016-2019 służbom z kilku krajów udało się przechwycić ponad 850 kg narkotyków przemycanych przez gang z Pomorza m.in. w Norwegii 390 kg haszyszu, w Holandii 50 kg kokainy, w Szwecji 355 kg haszyszu i w Polsce 50 kg haszyszu. Śledczy oszacowali wartość przejętych narkotyków na blisko 150 mln zł. Do 2019 r. udało się zatrzymać 15 członków gangu.

CBŚP rozbiło międzynarodowy gang. Grupa mogła przemycić nawet 4 tony narkotyków

4 tony narkotyków mógł przemycić międzynarodowy gang rozbity przez Centralne Biuro Śledcze Policji wspólnie ze służbami z Holandii, Szwecji,...

zobacz więcej

Znikająca fabryka papierosów

Przemyt narkotyków to nie jedyne przestępstwa, którymi mieli się parać członkowie gangu. Dwaj z nich – Mirosław K. i jego syn Mateusz – zdaniem śledczych brali udział w bezczelnym obrabowaniu w lutym 2017 r. magazynu depozytowego Urzędu Celnego w Toruniu, znajdującego się w Chełmży. Kilku gangsterów bez trudno pokonało zabezpieczenia i wyłączyło alarm. Potem spokojnie zabrali maszyny wchodzące w skład trzech linii do nielegalnej produkcji papierosów oraz gotowe wyroby tytoniowe o łącznej wartości dziewięciu mln zł.

Wspomniany duet rodzinny wpadł trzy miesiące później, gdy na parkingu jednego z centrów handlowych w Gdańsku, przestępcy wyjmowali haszysz ze schowka w kabinie tira, który przyjechał z Hiszpanii. To był początek końca gangu – wśród czterech zatrzymanych wówczas osób był lider grupy.

Co ciekawe, niedługo po okradzeniu magazynu w Chełmży policjanci i pogranicznicy odzyskali maszyny. Zrobili to tak, aby przestępcy nie zorientowali się, że są rozpracowywani. Dzięki temu udało się zatrzymać kilku przemytników na parkingu przed centrum handlowym w Gdańsku.

Miał usłyszeć zarzuty „tylko” handlu narkotykami. Po zatrzymaniu doszły mu kolejne

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali Krzysztofa G., który dla gangu pseudokibiców Cracovii zajmował się uprawą konopi indyjskich oraz produkcją tabletek...

zobacz więcej

Cała banda rozliczona

W ostatnich dniach prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 12 członkom opisywanej bandy. Odpowiedzą oni łącznie za popełnienie 100 przestępstw, głównie przemytu znacznych ilości narkotyków oraz obrotu znacznymi ilościami narkotyków. Osiem osób oskarżonych jest dodatkowo o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

Dwóch Ukraińców podejrzanych w tej sprawie sprowadzono do Polski ze Szwecji, gdzie zostali zatrzymani na podstawie europejskiego nakazu aresztowania. Kolejnych dwóch oskarżonych – Polaków, ekstradowano z Norwegii.

Oskarżonym grozi do 20 lat więzienia oraz przepadek korzyści majątkowych osiągniętych z popełnionych przestępstw. Do śledztwa pozyskano 29 opinii biegłych m.in. z zakresu badań informatycznych, mechanoskopijnych, poligraficznych, daktyloskopii, traseologicznych, chemicznych, genetyki sądowej.

W 2019 r. dwóch innych Ukraińców zostało skazanych na kary 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 10 tysięcy złotych. Śledztwo przeciwko ostatniemu – 15. członkowi gangu wciąż trwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej