RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyspy Hawajskie szykują się na uderzenie huraganu Douglas

Zdjęcie satelitarne z 26 lipca 2020 r. pokazujące huragan Douglas (lewy dolny róg zdj.) na Oceanie Spokojnym, zbliżający się do wysp Hawajskich (fot. NOAA/Handout via REUTERS)

Sklasyfikowany jako huragan pierwszej kategorii Douglas zbliża się do archipelagu Hawajów, nad którym ma przejść w niedzielę wieczorem czasu lokalnego. Władze ostrzegły mieszkańców, aby zaopatrzyli się w żywność i pozostali w domach.

Huragan Hanna uderzył w wybrzeże Teksasu

Pierwszy w tym sezonie atlantycki huragan uderzył w wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Skutki żywiołu najbardziej odczuwają mieszkańcy południowego...

zobacz więcej

W niedzielę późnym wieczorem (czasu środkowoeuropejskiego – dop. red.) huragan o prędkości wiatru dochodzącej do 145 km/godz. znajdował się w odległości ok. 150 km od północno-wschodnich wybrzeży wyspy Maui i przesuwał się z prędkością ok. 26 km/godz. na zachód.

Według prognoz Krajowego Centrum ds. Huraganów w Miami, Douglas przejdzie nad wyspami Maui, Kauai i Oahu, gdzie znajduje się stolica Hawajów – Honolulu (ok. 350 tys. mieszkańców) lub w bardzo małej od nich odległości.

Już teraz wiatr przybiera tam na sile, a fale oceaniczne dochodzą do kilku metrów. Nad wyspami przechodzą też potężne ulewy.

Burmistrz Honolulu Kirk Caldwell otworzył tymczasowe pomieszczenia, mogące służyć za schrony dla ok. 1600 osób. Ostrzegł jednak, że mogą one być użyte jedynie w ostateczności, ponieważ trudno będzie w nich zachować środki ostrożności obowiązujące w czasie pandemii koronawirusa.

Szef lokalnych władz na wyspie Maui Michael Victorino zaapelował do mieszkańców o zgromadzenie zapasów żywności i unikanie wychodzenia na otartą przestrzeń. – Bądźmy przygotowani na najgorsze i miejmy nadzieję na najlepsze – powiedział Victorino w lokalnej telewizji KHON News.

Meteorolodzy podkreślają, że huragan o tej sile jest rzadkim zjawiskiem na Pacyfiku w rejonie Hawajów.

źródło:

Zobacz więcej