RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czarnobylskie wilki przekazują dalej zmutowane geny

Badania potwierdziły, że wilki z okolic Czarnobyla kontaktują się z osobnikami spoza Strefy Wykluczenia (fot. Shutterstock/Pat Lauzon)

Amerykańscy naukowcy z University of Georgia i University of Portsmouth potwierdzili kontakty wilków z czarnobylskiej Strefy Wykluczenia z osobnikami z innych rejonów, nie dotkniętych katastrofą. Tymczasem część czarnobylskich wilków ma pewne defekty wynikające z mutacji ich kodu genetycznego na skutek promieniowania.

Poczwórna helisa DNA bez tajemnic. Może mieć znaczenie przy powstawaniu raka

Naukowcy pierwszy raz w naturalnych warunkach zaobserwowali powstawanie i działanie poczwórnej helisy DNA. Taka struktura może mieć znaczenie w...

zobacz więcej

Strefa Wykluczenia to pilnowany przez wojsko, zamknięty obszar. Podczas trwajcych kilka lat badań naukowcy poddali analizom 4200 km kw. tego terenu, będącego siedliskiem wielu gatunków zwierząt.

Część z występujących tam gatunków ma pewne defekty wynikające z mutacji ich kodu genetycznego na skutek promieniowania. Naukowcy postanowili ustalić, na jak rozległych terenach takie osobniki mogą żerować. Wyniki zostały opublikowane w European Journal of Wildlife Research.

Niektóym wilkom zamontowano śledzące obroże. Okazało się, że w ciągu 21 dni mogły one pokonywać nawet 369 km, spotykając się ze zwierzętami spoza Strefy Wykluczenia.

Tym samym naukowcy potwierdzili, że zmutowane geny wilków z Czarnobyla mogą roznosić się na inne obszary Europy.

źródło:
Zobacz więcej