RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Postaw na polskość!” – na Zaolziu mobilizacja przed wiosennym spisem ludności

Polskie toponimy wciąż są widoczne na Zaolziu (fot. Wikimedia)
Polskie toponimy wciąż są widoczne na Zaolziu (fot. Wikimedia)

„Trzyniec”, „Nawsie”, „Kocobędz” – te toponimy, w swoim oryginalnym, polskim brzmieniu wciąż są obecne w przestrzeni publicznej Zaolzia. W lewobrzeżnej części Cieszyna nadal ulice mają dwujęzyczne nazwy (np. obok „Hlavní Třída” również „Ulica Główna”). Czy – i na jakim obszarze – nadal tak będzie, to zależy również od wyników nadchodzącego spisu powszechnego w Republice Czeskiej. Zostanie on przeprowadzony pod koniec marca 2021 r., ale lokalne stowarzyszenia na Zaolziu już się do niego przygotowują

„My tu byli z pradowna, od wieka”. Zmarła nestorka polskiej poezji na Zaolziu [VIDEO]

W nocy z 11 na 12 września w swoim domu w Nydku na Śląsku Cieszyńskim zmarła Aniela Kupiec, uznawana za nestorkę polskiej poezji na Zaolziu, części...

zobacz więcej

Ostatni spis powszechny w Republice Czeskiej odbył się w 2011 r. wówczas mieszkańcom zadawano 47 pytań. W 2021 r. będzie ich znacznie mniej (około połowy danych Czeski Urząd Statystyczny uzyska z rejestrów publicznych), nadal jednak obywatele RCz będą podawać np. datę urodzenia, płeć, miejsce zamieszkania, wykształcenie i język ojczysty. Dobrowolne będzie podanie informacji o religii i narodowości.

Ta ostatnia informacja jest kluczowa z punktu widzenia praw autochtonicznej, polskiej ludności na Śląsku Cieszyńskim. – Ważne żeby pamiętać o podaniu polskiej narodowości, bo od tego zależą nasze prawa i trzeba to naszej społeczności uświadomić. Na pewno będzie prowadzona kampania „Postaw na polskość” tak, jak było to 10 lat temu – zapowiedziała w rozmowie z portalem zwrot.cz prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, Helena Legowicz.

W spisie powszechnym w 2011 r. niespełna 40 tys. mieszkańców Republiki Czeskiej zadeklarowało polską narodowość, z tego około 27 tys. w województwie morawsko-śląskim, którego częścią jest Zaolzie.

źródło:
Zobacz więcej