RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ziobro: W konwencji stambulskiej nie ma żadnych rozwiązań, których byśmy nie spełniali

W poniedziałek złożymy wniosek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej – poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

PiS o konwencji stambulskiej: przemyca promocję ideologii gender

Przyjęcie konwencji stambulskiej budziło w polskim parlamencie duże emocje, pod przykrywką walki z przemocą, przemyca ona istotne treści ideologii...

zobacz więcej

Minister sprawiedliwości powiedział na konferencji prasowej, że polskie prawo jest wzorcowe, jeśli chodzi o standardy ochrony kobiet przed przemocą. Ziobro dodał, że rząd Zjednoczonej Prawicy, w odróżnieniu od – jak stwierdził – lewicy, nie mówił, tylko działał w tej kwestii.

Według niego, dziś nie ma żadnych rozwiązań w tzw. konwencji stambulskiej w zakresie ochrony kobiet, których byśmy nie spełniali, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe.

Uzasadniając wniosek ws. wypowiedzenia konwencji szef MS powiedział, że są w niej też zapisy „o charakterze ideologicznym, których nie akceptujemy i uważamy za szkodliwe”. W tym kontekście Ziobro mówił m.in. o „konstruowaniu tzw. płci społeczno-kulturowej w opozycji do płci biologicznej”.

Jak dodał, z tym „ideologicznym założeniem” związany jest nakaz, by zmieniać edukację dzieci w zakresie nauki tego rodzaju postaw.

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała – w 2015 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej