RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

PE nie akceptuje ustaleń szczytu UE. Jest rezolucja

PE przyjął niewiążącą prawnie rezolucję, w której wyraził brak akceptacji dla porozumienia Rady Europejskiej ws. wieloletniego budżetu UE w obecnym kształcie. Europosłowie chcą negocjacji z krajami UE nad ostatecznym kształtem budżetu UE.

Jak zrozumieć praworządność. Wyjaśniamy, czy UE może zablokować wypłaty z budżetu

Nie ma bezpośredniego połączenia – tak po zakończonym we wtorek szczycie w Brukseli, premier Mateusz Morawiecki mówił o wiązaniu ze sobą kwestii...

zobacz więcej

Europosłowie napisali, że z zadowoleniem przyjęli uzgodnienie dotyczące funduszu odbudowy po pandemii, choć rozczarowani są zmniejszeniem bezzwrotnych grantów, ale nie akceptują porozumienia w sprawie budżetu.

„Parlament nie zatwierdzi automatycznie faktów dokonanych i jest gotowy wstrzymać swoją zgodę w sprawie budżetu do czasu osiągnięcia satysfakcjonującego porozumienia” – brzmi fragment rezolucji.

Deputowani krytykują ograniczony poziom wydatków w budżecie, który jest poniżej ich oczekiwań, i cięcia m.in. w polityce zdrowotnej, badaniach naukowych, edukacji, transformacji cyfrowej czy innowacji. W rezolucji czytamy też, że PE głęboko ubolewa, iż przywódcy rozwodnili i osłabili zapisy dotyczące powiązania oceny stanu praworządności z finansowaniem z unijnego budżetu. Zapowiedzieli, że będą domagali się zaostrzenia przepisów.

– Ta rezolucja ma znaczenie tylko i wyłącznie polityczne. Jest manifestem siły politycznej PE i nie ma przełożenia na efekty prawne. Tak naprawdę europosłowie wrócą do tematu budżetu unijnego po wakacjach. Wówczas rozpocznie się etap negocjacji między Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską i Radą Europejską – skomentowała sprawę korespondent TVP w Brukseli Dominika Ćosić.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej