SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Nie myjesz regularnie zębów? Grozi ci nowotwór

Choroby przyzębia wyraźnie zwiększają ryzyko nowotworu (fot. Shutterstock/wavebreakmedia)
Choroby przyzębia wyraźnie zwiększają ryzyko nowotworu (fot. Shutterstock/wavebreakmedia)

Dbanie o higienę jamy ustnej jest istotne nie tylko dlatego, że skutecznie przeciwdziała próchnicy. Jak donoszą amerykańscy uczeni, lekceważenie regularnego mycia zębów może mieć dużo poważniejsze konsekwencje w postaci zwiększonego ryzyka zachorowania na raka przełyku i żołądka.

To urządzenie dosłownie schłodzi ci mózg i pomoże zasnąć

Dziś Światowy Dzień Mózgu. Jednym z prezentów, który moglibyśmy mu ofiarować, jest możliwość powstrzymania gonitwy myśli. Głównie wtedy, gdy...

zobacz więcej

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health dowiedli, że choroby przyzębia wyraźnie zwiększają ryzyko nowotworu. Eksperci przypominają, że przyczyną występowania tych chorób jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów uchroni nas zatem nie tylko przed próchnicą, ale i znacznie poważniejszymi schorzeniami.

Uczeni zakończyli właśnie trwającą ponad dwie dekady obserwację, w ramach której przebadali niemal sto tysięcy kobiet i pięćdziesiąt tysięcy mężczyzn (a dokładnie 98 459 kobiet i 49 685 mężczyzn).

Ich analiza doprowadziła do alarmującej konkluzji. Okazało się, że choroby dziąseł zwiększają ryzyko wystąpienia raka przełyku i żołądka – odpowiednio o 43 i 52 proc. Rezultaty wcześniejszych badań ujawniły korelację między obecnością w jamie ustnej bakterii – takich jak tannerella forsythia i porphyromonas gingivalis - a rozwojem nowotworu przełyku.

Uczeni z Uniwersytetu w Południowej Karolinie lekceważenie szczotkowania zębów, które prowadzi do zapalenia dziąseł, powiązali z kolei ze zwiększonym ryzykiem miażdżycy i udaru.

Amerykańscy uczeni przekonują, że regularne mycie zębów może pomóc nam zmniejszyć prawdopodobieństwo wielu niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób – w tym nowotworów.

„Zebrane przez nas dane potwierdzają znaczenie mikrobiomu jamy ustnej w kontekście chorób nowotworowych. Potrzebujemy więcej badań, by zidentyfikować przyczynę tego powiązania. Nasze badanie może posłużyć jako kolejny dowód na to, jak ważną rolę odgrywa higiena jamy ustnej w codziennym dbaniu o zdrowie” – komentują naukowcy.

źródło:

Zobacz więcej